Bilgi Android Partitionlar ve Partition Tabloları #1

Zenlty

Firmware Team Leader at OMIX Mobile Technology
VIP Üye
Android cihazlarımızda birden fazla bölüm olduğunu ve bu bölümlerin her birisinin başlı başına bir işlevi olduğunu bilmelisiniz. Her ne kadar bu sektör ile içli dışlı olsakta teknoloji geliştikçe bu sektördeki ürünlerin altyapıları de değişime ve gelişime uğruyor.

Android cihazların içerisinde bölümler vardır ve partition olarak adlandırılır. Forumda partition ile ilgili birçok konum mevcut, arama yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Şimdi sizlere cihazların partitionları hakkında biraz bilgi vereceğim. Bu bilgileri geniş kapsamlı araştırmalarım ve partition tablolarını inceleyerek edindim.

Android cihazların partitionları birbirinden farklı olabiliyor, yonga setine veya üreticiye bağlı olarak bazıları eksik veya fazla olabiliyor. Ancak bazı partitionlar her cihazda vardır, bunlardan başlayalım.
Android sürümünün ve cihazın treble desteğinin olup olmaması ile ilgili içeriği değişebilir ancak genel anlamda android işletim sisteminin bulunduğu alandır.
Bu partition yani bölüm cihazın önyükleme yapmasını sağlayacak kodları ve dosyaları içerir. Bunların içerisinde linux çekirdeği ve ramdisk bulunur. Bu bölüm olmadan cihazınız android sistemini açamaz.

Bu partition yakın zamanda standart partitionların içerisinden kalkacak gibi görünüyor. Android 8.0 ile birlikte gelen treble desteği ile recovery partition cihazlardan kaldırıldı(bazı cihazlar). Bu bölüm cihaza gelen güncelleme (Over The Air), bilgisayardan yazılım yükleme, sıfırlama, cache bölümünü temizleme, cihazın modları arasında geçiş gibi birtakım fonksiyonlar barındırıyor.

Türkçe'si veri anlamına gelmektedir. /data bölümü cihazda kullanıcı verisini tutar. Bu bölümü silmeniz durumunda kullanıcı verilerini kaybedersiniz. /data partition fotoğraf video ve diğer dosyalarını içermez. Yalnızca işletim sistemi içerisine kurduğunuz uygulama ve içeriklerini barındırır. Cihazda barındırdığınız fotoğraf video ve diğer dosyalarınız /sdcard adı verilen partitionda bulunur.
Bu bölümü görenler adından dolayı yanlış nitelendirme yapabiliyor. Çıkartılabilir hafıza kartı gibi algılanabiliyor. Bu bölüm cihazın Dahili Depolama birimidir. Bu bölümde fotoğraf video ve diğer dosyalarınız bulunur. Bu bölümü silmeniz durumunda android uygulamalarını kaldırmış olmazsınız, yalnızca verilerinizi silmiş olursunuz.
Bu bölüm uygulamaların önbellekleridir. Uygulamalar önbellek verilerini /cache üzerinde barındırır. Veri okuma yazma izinleri vardır. Cache üzerinde veriler silinebilir veya tekrar yazılabilir. Kısaca uygulamaların eriştiği verileri ve sık kullanılan bileşenleri barındırır.
MISC veya eski cihazlarda FOTA, donanımsal birtakım veriler içerir. Çeşitli sistem ayarları barındırır. Cihazınızın USB yapılandırmasını tutar. Bazı cihazlarda kısmi olarak seri numarası bulunur. Bu bölümün yazma izini kullanıcıya verilmez. Üzerinde değişiklik yapma durumunda cihaz sağlıklı çalışmaz. Bu partition aynı zamanda cihazda recovery yani kurtarma modu varsa, cihazda da bir sorun bulunuyorsa; işletim sistemi çökmüş veya içerisinde system yoksa cihazı otomatik recovery'e atıyor.
External storage olarak geçer. Hafıza kartının mount yani bağlamasının yapıldığı bölümdür.[/HIDETHANKS]

Moderatör tarafında düzenlendi:
MISC-FOTA Detaylı Anlatım

Geri
Üst Alt