Çözüldü Bir Çoğumuza Dert Olan Qualcomm QCN Restore Başarısızlığı

hamiz

Üye
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle konunun başında balirtmeliyim ki, bu konu Sanpdragonların repair yapılamaması üzerine devam edecek. Sadece ilgili, meraklı ve muzdarip olanlar içindir.

Hepiniz de biliyorsunuz ki ülkemizde ve dünyada bu konudan muzdarip birçok kişi var. Hatta öyle ki güzelim telefonunu tablet olarak kullanmak zorunda kalanlar bile var.

Günlerdir bu konuyu kendi çapımda araştırıyorum. Gelelim neler öğrendiğime. Birincisi cihazda SPC denen 6 haneli bir kod var. Bazıları MSL de diyormuş. Samsunglarda MSL reset/bypass olayından hatırlarsınız belki. SPC'nin ingilizce açıklamasında "Yazılım karuma kodu" olarak geçiyor.

Bu kod Meid ile doğrudan imei ile dolaylı bağlantılıymış (en azından benim anladığım bu). Eğer üretici farklı bir kod koymadıysa, normalde bu kodun varsayılanı 000000 olmak üzere 6 tane sıfırdır. QPST'nin software download kısmında SPC var hatırlarsanız.

Hatırlamayanlar için resmini koyuyorum.
ScreenShot_20190418061826.png

Şimdi teorik olarak konuşuyorum; Ne diyorlar imei düzeliyor fakat şebeke gelmiyor. Bunun sebebi Qcn içerisinde olan aynı spc kodu olabilir mi? Sonuçta aynı qcn'den repair yapıyoruz.

Sanırım yazılım SPC ile MEID/IMEI kodunu eşleştiriyor, eşleşme olmadığı için blokaj uyguluyor. Eğer terorim doğruysa SPC kodunu bulmak yada resetlemek (000000) gerekiyor. Yaptığım araştırmada SPC kodunu bulan başka bir yazılım
1- DFS CDMA Tool
2- Online olarak bulan site
3- Online olarak bulan site 2
Ayrıca Çin'in XDA'sı diyebileceğimiz CSDN.NET adlı geliştirici sitede google çeviri sayesinde anadığım kadarıyla birisi önce malum bildiğimiz yolu göstermiş ve ayrıca eklemiş.

"Eğer cihaz izin vermezse burada anlattığım methodu deneyim diyip link bırakmış.

Fakat işin kötü yanı linke gittiğinde cn.emui.com sitesi açılıyor fakat konu yayın poltikamız gereği silinmiştir diye bir uyarı mesajı alıyorsunuz.

Şimdi o geliştiriciye eğer ulaşma imkanı olan ingilizce veya çince bilen arkadaşımız varsa, görüşüp nasıl yaptığını yada nasıl yapılması gerektiğini sorabilir.

Tabii eğer yanaşmazsa derdimizi güzel bir dil ile anlatıp hediye olarak birşeyler vadedilebilir. Sonuçta Binlerce liralık cihaz/lar tablet olup çöp olmasından iyidir. Ben şahsen parasal olarak yardımcı olabilirim.

Siteye kayıt olup ulaşmak istedğimde site Çinli olmadığım için kabul etmedi. Çin telefon numarası istiyor. Yaparsa bunlar yapar.

Yılmayın arkadaşlar mutlaka bir yolu vardır. Benden bu kadar bundan sonrası da zaten geliştirici dili. Dinlesem uzaylı dili gibi gelir bana :) Kim bu işi başarırsa nam salacaktır bu kesin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar söylemeyi unuttum. blog.csdn.net sitesine bakın. Adamlar qcn'nin oluşturulmasına kadar girmiş. Yani kaynak çok. Geliştirici olanlar özellikle çok şeyler öğrenebilir. Onlar bizi aşar tabii

Valla çinlilerleanlaşmak zor.
Kendi cihazları için fazlasıyla kaynak oluşturmuşlardır.
Sonuçta nüfüsu 1 milyarı geçiyor :D

Valla çinlilerleanlaşmak zor.
Kendi cihazları için fazlasıyla kaynak oluşturmuşlardır.
Sonuçta nüfüsu 1 milyarı geçiyor :D
Aynen katılıyorum. Neredeyse kendi başına bir android ekosistemi oluşturmuş adamlar. Fakat işin içine Qualcomm gibi evrensel bir işlemci girdiği zaman işler evrensel hale geliyor. Yani biz bu işi çözersek bütün snapdragon işlemcilerde çözmüş olacağız neredeyse

çok güzel bir konuya değinmişsiniz ,takipteyim

Teşekkürler paylaşım için. Emeğinize sağlık.

@hamiz, merhaba bir gelişme var mı ?

@hamiz, merhaba bir gelişme var mı ?
Maalesef hocam. Aklımda başka bir fikir daha var. Iphone da nasıl ki emmc değiştiğinde eskisinden yenisine klonlama yapılıyorsa, benzer şekilde başka (yurdışı) cihazdan bizim (null) cihaza security'ler ile beraber klonlama yapılsa işe yarar mı acaba diye soru işareti var kafamda. Yurtdışındaki adamın şebekesini etkilemez fakat bu iyiliği yapacak adamı bulmak da çok çok zor

Merhaba, pat diye konuya daldım ama önceki kullanıcı adımın şifresini hatırlayamıyorum, SPC kodu default olarak 000000 geliyor bence, başka bir kod girdiğimiz zaman kabul etmiyor bunu, bence çözümü yanlış yerde arıyoruz,
1565507128215.png

çözümü partitionlar arasında bulmamız gerekiyor bence, modemst1 modemst2 ve fsg ye ek olarak bir tane daha silmemiz gerektiğini düşünüyorum ancak cihazı komple elime almaya cesaret edemediğim için öyle bir işe kalkışmadım henüz.
1565507243516.png

takipteyim.

Merhaba, pat diye konuya daldım ama önceki kullanıcı adımın şifresini hatırlayamıyorum, SPC kodu default olarak 000000 geliyor bence, başka bir kod girdiğimiz zaman kabul etmiyor bunu, bence çözümü yanlış yerde arıyoruz,
Ekli dosyayı görüntüle 6105
çözümü partitionlar arasında bulmamız gerekiyor bence, modemst1 modemst2 ve fsg ye ek olarak bir tane daha silmemiz gerektiğini düşünüyorum ancak cihazı komple elime almaya cesaret edemediğim için öyle bir işe kalkışmadım henüz.
Ekli dosyayı görüntüle 6106

takipteyim.
Fsc? Ama bunlarla alakalı olduğunu düşünmüyorum yeni qcn ler çıktı ya tek hat İmei yapan
Direkt modemst1 2 fsg yi siliyoruz qcn yi yazıyoruz işlem, tamam demek ki başka bir şey, silmeye gerek yok qcn de bir yerleri düzenlemek lazım

Fsc? Ama bunlarla alakalı olduğunu düşünmüyorum yeni qcn ler çıktı ya tek hat İmei yapan
Direkt modemst1 2 fsg yi siliyoruz qcn yi yazıyoruz işlem, tamam demek ki başka bir şey, silmeye gerek yok qcn de bir yerleri düzenlemek lazım
o zaman qcn düzenlediğimiz yöntemde bi sıkıntı var, qcnview ile dosyayı incelerken bir durum gözüme çarptı
/nv/item_files/rfnv/00029535: size 126, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029536: size 127, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029537: size 128, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029538: size 124, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
timestampler hep 1/1/1970 gözüküyor, bununla alakalı olabilir mi ya da düzenlenmiş qcn oluştururken sim 2 yerini değiştirmemiz gerekiyordur belki

o zaman qcn düzenlediğimiz yöntemde bi sıkıntı var, qcnview ile dosyayı incelerken bir durum gözüme çarptı
/nv/item_files/rfnv/00029535: size 126, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029536: size 127, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029537: size 128, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
/nv/item_files/rfnv/00029538: size 124, timestamp 1970/01/01 00:00:00, attributes -AD
timestampler hep 1/1/1970 gözüküyor, bununla alakalı olabilir mi ya da düzenlenmiş qcn oluştururken sim 2 yerini değiştirmemiz gerekiyordur belki
Aslında elinizde yeni qcn lerden biri olsa normal qcn ile kıyaslar farkları ne yapılması gerektiğini yeni cihazı geldiğinde qcn yi nasıl oluşturacağınızı bulurdunuz :)

Aslında elinizde yeni qcn lerden biri olsa normal qcn ile kıyaslar farkları ne yapılması gerektiğini yeni cihazı geldiğinde qcn yi nasıl oluşturacağınızı bulurdunuz :)
Kesinlikle :) muhtemelen dosya içerisinde girdiğimiz numaraların etkilemesi gerektiği başka haneler var, ancak ne olduğunu bilmediğimizden ne yazık ki bir şey yapamıyoruz, her hangi bir cihaz için yamalı qcn düşmesini bekleyeceğiz muhtemelen..

Kesinlikle :) muhtemelen dosya içerisinde girdiğimiz numaraların etkilemesi gerektiği başka haneler var, ancak ne olduğunu bilmediğimizden ne yazık ki bir şey yapamıyoruz, her hangi bir cihaz için yamalı qcn düşmesini bekleyeceğiz muhtemelen..
Yani bir cihazın yamalı qcn sını bulursak diğer cihazları büyük ihtimalle yapabiliriz çünkü hepsinde benzer kodlar, değişiyor diye düşünüyorum 1 cihaza imei repair yapıldı(mi 8 ve note 7) sonra tüm cihazlar yapıldı

Geri
Üst Alt