Bilgi [Clone Cihaz Bulma Yöntemleri] [Clone Cihaz Nedir?] [DERS - 1]

Yararlı Buldunuz mu ?

• Kullanılan toplam oy
    2

Zenlty

Firmware Team Leader at OMIX Mobile Technology
VIP Üye
Öncelikle bu metni okumadan önce dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim istiyorum.
Burada anlatacağım bilgi %100 Kesin olgular olmamakla birlikte doğabilecek,doğmuş,doğacak herhangi bir sorumdan mesul değiliz.

Bilmeniz gereken bazı terimler:

Clone = Kopya
Base = Örnek - Taban
Custom = Özelleştirilmiş
Recovery = Kurtarma
Source = Kaynak
Code = Kod
Kernel = Çekirdek

TWRP = Bu bir Custom Recovery'dir.

Clone Cihaz Bulma Yöntemleri - 1

Clone Cihaz Nedir ?

Birebir aynı olan , yazılımsal, dış görünüş, donanımsal olarak %100 benzeyen cihazlara Clone cihaz denir.

Biz bunu nasıl tespit ederiz.

Hadi size bir kaç örnek vereyim. Bilindik Clone markalar.

YurtDışındaki birkaç firmadan bahsedelim istiyorum.

BLU-WIKO-GIONEE-QMOBILE
Bunlar şimdilik bir köşede dipnot olarak kalsın.

Şuan aklımda kalan birkaç firma bunlar. Buradan firmalara gönderme yapmıyorum. Burada kesinlikle firmaları kötülemiyorum. Sonuç olarak size kolaylık sağlaması açısından size birkaç bilgi veriyorum. Sonradan yanlış anlaşılma olmasın.

Peki Bana Ne bu Clone cihazdan ? Clone ise Napalım?

Bize o kadar çok yararı var ki iyi ki var bu Clone Cihazlar.

Faydalarını say say bitiremiyoruz.

İlk faydasından başlayalım.

1. Diyelim yepyeni bir telefon aldınız. Yeni çıkan bir cihaza telefon kılıfı ve kırılmaz cam bulma olasılığınız çok düşük. Ama bir Clone cihazınız varsa yurtdışından muazzam kılıflar alabilirsiz. AliExpress Vs. Ucuza da gelir.

2. Yepyeni olan cihazınız çöktü. Diyelim ki bozma cihaz aldınız kapalı kutu. Garantisi bir şekilde yok. Bunu tamir edebilen yazılımcı-telefoncu bulamazsınız.
Çünkü serviste bile zor bulunan yazılımı hiçbir yerden temin edemezsiniz.
Ama Clone cihazınız mı var? Muazzam şekilde şanslısınız. Çünkü Clone cihazlar genelde Global olurlar ve yazılımları Free şekilde yayımlanırlar.

Hemen yazılımlarını internetten indirip kurabilirsiniz.
Clone cihazlar bilindik işlemcileri kullanırlar. MTK veya Qualcomm SnapDragon işlemcili cihazlar olurlar.

Eğer MTK ise SP Flash Tool ile yazılım atarsınız.
Eğer SnapDragon ise QFIL ile atabilirsiniz.

Eğer başka işlemci ise cihazınız muhtemel olarak Clone olma olasılığı düşüktür.

Şimdi bazı zekiler çıkıp Qualcomm cihaz SONY var der. Sony Kendisine özel yazılım yükleme programı kodlamış ve yayımlamış zaten.
SONY Clone cihaz kullanmıyor. :)

3. Root atmak isteyebilirsiniz. Size Root ne demek bahsetmek istemiyorum. Araştırabileceğiniz yüz milyonlarca kaynak var. Bu işten anlayan arkadaşlar ne demek istediğimi anlıyorlar. Root atmak istediniz. Eğer günümüz koşullarında bir cihaz alırsanız muhtemel olarak Android 6.0 aşağısı bir cihaz olmayacaktır

Bu Android 6.0 Öyle saçma salak uygulamalarla root olmayacaktır. Denediniz. Kingroot vs. Cihaz çöktü.
Bize profesyonel araçlar getirin. Şu Box denilen şeylerden.

Onlarda bizden boot.img isteyecek. Hani Stock Rom getirin. Stock Rom yok.

Yine bir yöntemimiz var. Cihazın yazılımını çekeriz. Çekelim...
404 Not Found.

Bu cihazın yazılımını çekemedik. Olmadı ne yapalım yani . Telefonu mu kıralım.

Bize 2 yol gözüküyor. Ya servisten tabiri caizse yazılımı dileneceksiniz.
Neden? Root yapmaya çalışırken brick oldu çöktü.

Diğer bir yol ise Clone cihaz bakacaksınız.
İmdadınıza Clone cihaz emin olun yetişecektir. Clone cihazın Stock Romunu kurarak cihazı açabilirsiniz. Sonra bize recovery.img dosyasını atarsınız biz size twrp yapar veririz. Sizde cihazı root yaparsınız.

Yine benim zeki arkadaşlarımın şunu dediğini duyuyorum. Clone cihaz ya Türkçe dil desteği yok ise;

O zaman TWRP yapacağız size. Siz kendi cihazınızın aynısından bulacaksınız. Ondan yedek alıp kendi cihazınıza yükleyeceksiniz.

IMEI Numaranız mı Gitti ?
Ona Clone cihaz bakmıyor
:coffee:
4. Bitti mi bitmedi. Daha sizi bırakmıyorum. Bu clone cihazı öve öve bitiremeyeceğim.

:cool:

Sizin cihazınız hep yepyeni olacak değil ya :) , Bu sefer eski bir telefonunuz var. Biz bu cihazı örnek olarak XX Cihazını base alalım.

Evet cihaz Stock olarak Android 5.1.x ile geliyor. 6.0 Güncellemesi alıyor cihaz. Sonra Firma , XX'i tabiri caizse unutuyor.

Benim geçen sene çok destek verdiğim bir cihaz. Bu cihazın 4-5 tane Clone'si var.

Clone cihazların romlarında Android 7 var. Bu ne demek? YurtDışından Clone cihaz aracılığı ile destek alıyorsunuz. Bir nevi XX Fİrması size iyilik yapmış gibi.

Clone cihaza şuan baktığımda Android 8.1 bulunuyor. Rahat rahat kurup kullanın.

Bakmak isterseniz Wiko Fever 4G - Micromax Canvas E481 - Qmobile Z10 - BLU Life One X 2016

5. Burası biraz teknik kısım.

Source dediğimiz cihazın kaynak kodları vardır ve bu kodlar ile romlar yapılır. Evet cihazın stock romu bile bunlardan derlenir.

Cihazınızın Source desteği yok. Clone cihazınız var ise onda Source olma ihtimali vardır. Örnek olarak XX cihazınızın sourcesi yok ama Wiko Fever 4G için Kernel Source bulunuyor. Bu işimize yarıyor. Daha çok geliştiricilerin.

6.Şimdi cihaz yeni. Yedek parçası bulunmuyor. Ya da ülkemizde baya pahalı. Gel diyorsun Clone cihaz :D

O cihazın yurtdışından yedek parçalarını temin edebilirsiniz.

Bu biraz sohbet tarzında anlattığım makalede clone cihazı size tanıttım. 2. Bölümde bilindik clone cihazları vereceğim. Ve nasıl bulacağınızı anlatacağım..

Lütfen Dikkat: Burada anlatılan bilgilerde firmaları kötüleme amacı güdülmemektedir. Yanlış anlaşılma olmasın.

Ders 2

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kendi tecrübelerinden damıtılmış bilgiler için teşekkür ederim.

Teşekkürler çok faydalı bilgiler. Her zaman lazım olacak. Sık kullanılanlara ekleme yapalım.

teşekkürler, katılıyorum ,ayrıca gayette sağlamlar... zamanında zopo 980 almıştım, ülkemizde kaç markayla satıldı etti...hala taş gibi duruyor..yedek telefonum...

Snapdragon 820 li cihaz tavsiye edermisiniz clone? lemax2 kullanıyordum çok sevdim lakin satmıştım...Şimdi satıcılarda bulamıyorum, sizin tavsiyeniz ne olur? başlıkta yeni marka modellerden bahsedeceğim demişsinizde konu 2018, hortlatmak istedim :)

teşekkürler, katılıyorum ,ayrıca gayette sağlamlar... zamanında zopo 980 almıştım, ülkemizde kaç markayla satıldı etti...hala taş gibi duruyor..yedek telefonum...

Snapdragon 820 li cihaz tavsiye edermisiniz clone? lemax2 kullanıyordum çok sevdim lakin satmıştım...Şimdi satıcılarda bulamıyorum, sizin tavsiyeniz ne olur? başlıkta yeni marka modellerden bahsedeceğim demişsinizde konu 2018, hortlatmak istedim :)
O tarz cihazları aldığınız zaman satmak gözüyle bakmayın zararlı çıkarsınız. Telefon pert olana kadar kullanırım diyenlerdenseniz alın derim

O tarz cihazları aldığınız zaman satmak gözüyle bakmayın zararlı çıkarsınız. Telefon pert olana kadar kullanırım diyenlerdenseniz alın derim
Haklisiniz bende o sebeple sordum lakin telefonum calindi mecbur bakiyorum uzun sureli bir tel kendime suan..leeco lemax2 ayarinda suan temiz sifir tavsiye edilcek bi marka o ayar almak istiyorum ;) lemaxlar bile pahali cunku piyasada .D o sebeple yazdim sizler daha iyi biliyorsunuz marka modelleri

Olmuş mu 2 sene :D

Geri
Üst Alt