Bilgi EFT Dongle Kısa Yoldan ROOT İşlemi boot.img Aramaya Gerek Yok

silivriserdar

Genel Moderator
Merhaba arkadaşlar belki daha önce yapan vardır bilmiyorum ama benim yeni aklıma geldi.​

Bu paylaşacağım konuda EFT Dongle kullananlar için özellikle yeni cihazlarda android 7 sürümlerinde kalıcı root için boot.img üzerinden root yapmak gerekiyor.

Ama biz genelde cihazın üzerindeki yazılımı bulup ondan sonra indirip içini ayıklayıp boot.img almak için bir sürü zaman kaybediyoruz. Bu anlatacağım işlem ile bunların hepsini geride bırakacağız. Ve cihazın içinden direk boot.img alıp kısa sürede cihaza kalıcı root yapmış olacağız.

Özellikle android 7 sürümünde cihaza twrp içinden SuperSU ile root yapınca format attığımız zaman root siliniyor.
O zamanda imei repair işlem yapılan cihaz şebeke vermiyor. O yüzden özellikle android 7 sürümünde kalıcı root yapmak gerekiyor.

Bu anlatacağım işlem için tek şart cihaza twrp yükleniyor olması lazım.

Arkadaşlar öncelikle cihaz geldiğinde öyle yazılım felan aramanıza gerek kalmayacak sadece cihaza twrp bulmanız yeterli olacak. Örnek olarak Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C cihazı geldi ve android 7 sürümünde bu cihaz için twrp recovery dosyası bulunuyor ve çalışıyor. Aslında çoğu Samsung cihazları için twrp dosyası bulmak gayet kolay.

Bu Twrp dosyasını cihaza yüklüyoruz.
Cihazı twrp modda açıp Wipe kısmına gelip yes yazarak format atıyoruz.

Ardından geri gelip backup kısmından sadece Boot yazan yeri işaretleyip yedek alıyoruz. Telefon PC'ye bağlı kalsın ve telefonun içinden aldığımız TWRP yedeğini masa üstüne alıyoruz.

Masa üstüne aldığımız yedeğin içinde boot.emmc.win dosyasını büyük boyutlu olanının adını boot.img yapıyoruz evet diyoruz.

Bu arada telefon hala pc'de bağlı kalacak.

Şimdi EFT Dongle aracınızı açın Connect deyin cihaz twrp modda olması fark etmiyor cihazınızı görüyor sıkıntı olmuyor. Ama görmezse oda sorun değil başka herhangi bir android cihazını bağlayın sorun olmuyor.

Ardından Android Samsung Make Root bölümüne gelin ve boot.img dosyasını gösterin işlem yapın. AP kısmından gösterip android sürümüne göre tıklayın seçeneklere EFT Dongle üzerinden.

boot.EFTPRO adlı bir dosya oluşacak.

Şimdi cihazınızı download moda alın ve EFT Dongle aracından EFT sekmesinden boot.EFTPRO dosyasını cihaza yükleyin ve artık kalıcı root yaptınız. Cihaza format atsanız dahi root silinmeyecektir.

Edit = Arkadaşlar resim ile anlatıyorum.

İlk önce cihaza uygun TWRP yüklüyoruz.

TWRP içine girip Backup kısmından Boot seçip yedek alıyoruz.

Cihazı yeniden başlatıp aldığımız yedeği boo emmc win dosyasının adını boot.img olarak değiştiriyoruz.

Sonra EFT Dongle ile boot.img dosyasını root ediyoruz ve cihaza yüklüyoruz.

Artık cihaz root edilmiş olacaktır.

Sizde boot.img dosyası aramayacaksınız.

dd65fb28ca37b366d2216d9c1432a7d5.jpg

e1b66846415a13c5cbaec2df89c179e9.jpg

459888e35d1c8a4eee49215ad697deb2.jpg

2a9795c09544b5b627fbc14a4db0c4b2.jpg

9b149ccd39d89e7829d7983d3028fee4.jpg

86884c7a10d384dc2aad62c84a0a2f11.jpg

0dbfba643d52ca9b25f6a62d82a7051a.jpg

ba046d4eeb12e6dda59c243fc951a577.jpg

Son düzenleme:
Ben EFT support kısmından aradığım boot.img dosyasını bulamazsam doğrudan yazılımın kendisini indiriyorum oradan boot.img ayıklayıp EFT ile root yapıyorum. Eğer yazılım indirmek uzun sürecekse arşivimde olan bir yazılımı telefona yüklüyorum ve elimde olan yazılımın boot.img kullanıyorum. Tabi bu işlemler uzun sürüyor. En güzeli yukarıda senin anlattığın yöntemi kullanmak.
Paylaşım için teşekkür ederim.
Formattan sonra silinmeyen root

Çok mantıklı. Daha önce nasıl aklıma gelmedi :)

En güzeli kendi içinden çekmek ayrıca bunları güzelce arşiv yapmak.

Aynen. Ben hangi romun boot.eft yaptıysam ayırıyorum. Firmwaresi varsa onun klasörüne koyuyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen. Ben hangi romun boot.eft yaptıysam ayırıyorum. Firmwaresi varsa onun klasörüne koyuyorum.

Yalnız koyarken hangi yazılım boot çektiyseniz yazılımın numarasını yazın. Öyle arşivleme yapın çünkü başka yazılım üstünde varsa root çalışmaz cihaz logoda kalır.

Yalnız koyarken hangi yazılım boot çektiyseniz yazılımın numarasını yazın. Öyle arşivleme yapın çünkü başka yazılım üstünde varsa root çalışmaz cihaz logoda kalır.
Onuda yazacaktım vazgeçtim sen yazdın yinede :D

Sunum ve bilgi için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aynı modelden cihazlar için her seferinde baştan başlamak gerek olmayacak değil mi yanlış anlamadım. Örneğin bu işlemi G610F modelinde bir kez yaparsam bir dahaki cihaza aynı dosyayı yazabilir miyim.

Aynı modelden cihazlar için her seferinde baştan başlamak gerek olmayacak değil mi yanlış anlamadım. Örneğin bu işlemi G610F modelinde bir kez yaparsam bir dahaki cihaza aynı dosyayı yazabilir miyim.

Şimdi şöyle mesela SM-G610F cihazı geldi daha önce onun boot.img dosyası ile işlem yapmışsan tekrar uğraşmazsın ama üzerindeki yazılım senin aldığın boot.img ile uyuşmuyor ise muhtemelen olmaz. Tabi bunu da denemek lazım. Normalde EFT ekibi illa cihazın üzerindeki yazılımın boot.img dosyası olmak zorunda diyor.

Teşekkürler abi eline sağlık çok zekice düşünülmüş bravo :)

Geri
Üst Alt