Bilgi Exynos Recovery Portlama Kılavuzu

• Konbuyu başlatan cıyanogen
  • Başlangıç tarihi
C

cıyanogen

kg1FHv.png

Bu işlemden doğabilecek sorunlardan şahsım ve GSM Turkey Forum sorumlu tutulamaz.

kcIDz1.png

Bu kılavuz ile Exynos işlemcileri için normal ya da çapraz port olarak recovery portlayabilirsiniz.

Yani Exynos 3 tabanlı bir cihaz kullanıyorsunuz fakat bu kılavuz ile Exynos 5 tabanlı cihazların recoverysini portlayabilirsiniz.

Tarafımca Exynos 3475 - 3475 / Exynos 3475 - 5430 / Exynos 3475 - 5433 arası denenmiştir ve herhangi bir hata olmadan recovery çalışmaktadır.
Tek gereksiniminiz kernel sürümlerinin aynı olması (İki cihazın da 3.10 kernel olması gibi) ve kernelinizin port cihazın recovery sürümünü açabilmesi (Nougat tabanla derlenmişse Nougat açabilecek seviyede) olması gerekir. Hangi sürümle derlendiğini recovery.img dosyasında ramdisk/default.prop dosyasında görebilirsiniz.

Cihazın stock kernelini kullanmak zorunda değilsiniz, örneğin stock romunuz Android 6.0 fakat portlayacağınız recovery 7.0, bu gibi durumlarda cihazınıza 7.0 custom rom varsa o romun kernelini kullanabilirsiniz. Bu şekilde defalarca kez port yaptım (örneğin stock romu en son 5.1'de kalan Samsung Galaxy J1 (2016) cihazına elimde olan 7.1 kernel ile 7.1 tabanlı recovery portlamışlığım vardır.)

Ricam eğer bu kılavuzdan bir yardım aldıysanız sadece konunuzun teşekkürler kısmında benim ve @mbtt hocamın da ismim geçsin.

kg16Dy.png

Gizli İçerik
1. Adım: Taban ve Port recoveryleri Carliv Image Kitchen ile ayrıştırın ve yan yana açın. Şimdi aşağıda sıralanan dosyaları tabandan porta atın ve değiştirin.

Kod:
recovery.img-base
recovery.img-board
recovery.img-dt
recovery.img-kernel
recovery.img-kernel_offset
recovery.img-pagesize
recovery.img-ramdisk-compress
recovery.img-ramdisk_offset
recovery.img-tags_offset

2. Adım: ramdisk klasöründeki etc alt klasöründe bulunan twrp.fstab ya da recovery.fstab dosyasını açın. Stock recoveryden port recoverye ilgili satırları yamalayın. Eğer iki fstab dosyası varsa ikisine de aynı işlemi uygulayın.

3. Adım: ramdisk klasöründen default.prop dosyasını açın. Port cihazın kod adını metin editörünüzün bul ve değiştir seçeneği ile aratın ve kendi cihazınızın kod adı ile değiştirin. (Örnek: j1xlte kod adına sahip cihaza sahipsiniz, portladığınız cihaz treltexx kod adına sahip. treltexx kelimesi geçen ne varsa komple j1xlte ile değişmelisiniz.)

4. Adım: ramdisk klasöründen fstab.universal(işlemcikodu) dosyasını porta atın.

Örneğin :

fstab.universal5433

Bu dosya çapraz port yapıyorsanız stock recoverynizde farklı olabilir. Örneğin Exynos 5433 cihazından Exynos 3475e portluyorsanız port recoverydeki fstab.universal5433 dosyasını silip stock recoverynizden fstab.universal3475 için yapın. Örnek üzerinden gidecek olursak init.rc dosyasını açıp 5433 geçen yerleri 3475 olarak çevirmeyi unutmayın.

5. Adım: ramdisk klasöründen init.universal3475.rc dosyasını alın ve orada init.universal3475.rc gibi başka bir dosya var ise onu alın. Çapraz port yapıyorsanız init.universal5433.rc gibi olan dosyayı silmeyi unutmayın.

6. Adım: ramdisk klasöründen ueventd.universal3475.rc dosyasını alın ve orada ueventd.universal3475.rc gibi başka bir dosya var ise onu alın. Çapraz port yapıyorsanız ueventd.universal5433.rc gibi olan dosyayı silmeyi unutmayın.

7. Adım: Bu işlemden sonra port recoveryi tekrar aynı tool ile toplayın.

ADB görmezse:

Recovery dosyanızı ayrıştırdıktan sonra ramdisk klasöründeki sbin alt klasöründeki adbd dosyasını alın.
default.prop dosyasını açıp "ro.secure" ve "ro.adb.secure" satırlarının karşılığını 0 yapın.
default.prop dosyasındaki "ro.debuggable" satırının karşığını 1 yapın.
default.prop dosyasındaki persist.sys.usb.config satırının karşılığını mtp,adb yapın.
Sorununuz çözülmediyse MTP için olan adımları uygulayın.

MTP görmezse:

Samsung MTP desteği kernelinizde aktif halde demektir. Bunun için açık kernel kaynağınızdaki arch/arm/configs klasöründe bulunan cihazkodadı_xx_defconfig dosyasındaki

Kod:
CONFIG_USB_ANDROID_SAMSUNG_COMPOSITE=y
CONFIG_USB_ANDROID_SAMSUNG_MTP=y
satırlarını

Kod:
# CONFIG_USB_ANDROID_SAMSUNG_COMPOSITE is not set
# CONFIG_USB_ANDROID_SAMSUNG_MTP is not set
olarak değişip bir kernel derlemesi almanız gerekmekte. Stock kernel ile portluyorsanız ne yazık ki MTP çalıştıramazsınız.

Eğer açar da recovery i paylaşırsanız alırım oraya bir @Mbtt ve @cıyanogen credits

kg1FHv.png

Bu işlemden doğabilecek sorunlardan şahsım ve GSM Turkey Forum sorumlu tutulamaz.

kcIDz1.png

Bu kılavuz ile Exynos işlemcileri için normal ya da çapraz port olarak recovery portlayabilirsiniz.

Yani Exynos 3 tabanlı bir cihaz kullanıyorsunuz fakat bu kılavuz ile Exynos 5 tabanlı cihazların recoverysini portlayabilirsiniz.

Tarafımca Exynos 3475 - 3475 / Exynos 3475 - 5430 / Exynos 3475 - 5433 arası denenmiştir ve herhangi bir hata olmadan recovery çalışmaktadır.
Tek gereksiniminiz kernel sürümlerinin aynı olması (İki cihazın da 3.10 kernel olması gibi) ve kernelinizin port cihazın recovery sürümünü açabilmesi (Nougat tabanla derlenmişse Nougat açabilecek seviyede) olması gerekir. Hangi sürümle derlendiğini recovery.img dosyasında ramdisk/default.prop dosyasında görebilirsiniz.

Cihazın stock kernelini kullanmak zorunda değilsiniz, örneğin stock romunuz Android 6.0 fakat portlayacağınız recovery 7.0, bu gibi durumlarda cihazınıza 7.0 custom rom varsa o romun kernelini kullanabilirsiniz. Bu şekilde defalarca kez port yaptım (örneğin stock romu en son 5.1'de kalan Samsung Galaxy J1 (2016) cihazına elimde olan 7.1 kernel ile 7.1 tabanlı recovery portlamışlığım vardır.)

Ricam eğer bu kılavuzdan bir yardım aldıysanız sadece konunuzun teşekkürler kısmında benim ve @mbtt hocamın da ismim geçsin.

kg16Dy.png

[Gizli içerik]
[Gizli içerik]
Bu anlatım bugüne kadar gördüğüm en detaylı olanıydı. Teşekkürler.

Bizlerde uğraşıyoruz ama bu kadar detaya gitmiyoruz. Sadece kernel üzerinden gidiyoruz. Diğer detayları zamandan dolayı atlıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu anlatım bugüne kafadır gördüğüm en detaylı olanıydı. Teşekkürler.

Bizlerde uğraşıyoruz ama bu kadar detaya gitmiyoruz. Sadece kernel üzerinden gidiyoruz. Diğer detayları zamandan dolayı atlıyoruz.

Rica ederim hocam beğendiğinize sevindim.

Evet dediğiniz gibi ufak düzenlemeler yapılarak recovery açılabiliyor fakat bildiğim tüm detayları anlatmak istedim, belki birinin işine yarar diye. :)

kg1FHv.png

kcIDz1.png

kg16Dy.png

[Gizli içerik]
[Gizli içerik]
hocam bende init. univerasal diye dosya yok stock recovery kullanıyorum portlamak icin ne yapmam gerek

kg1FHv.png

kcIDz1.png

kg16Dy.png

[Gizli içerik]
[Gizli içerik]
Android Kernel hangi dil ile kodlanıyor

Geri
Üst Alt