Bilgi Hayati Öneme Sahip Bilgilerinizi Kurtarmanın Yolları

Cvt

VIP Üye
Merhaba Gsmturkey ailesi bu konumuzda çıtayı yükseltip farklı bir konudan bahs edecem. Cep telefonları ve tabletler hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumda zaman zaman bu akıllı cihazların azizliğine uğrayabiliyoruz. İçinde bulunan çok önemli bilgilerimize ulaşmakta zaman zaman türlü zorluklarla karşılaşıyoruz ekran kilidi şifresini unutmak gibi. Bazı cihazların ekran desenleri çeşitli box cihazları ile kırılabilmekte ama malesef bazı cihazlar da bu mümkün olmayabilir. Şimdi size mümkün olmayan cihazlar için bir kaç öneride bulunacam oldukça başarılı ve kesin sonuçlar alabilirsiniz ancak bu önereceğim şeyler son kullanıcılar için oldukça zor olacaktır bunun için biraz bilgisayar ile haşir neşir olmanız ve birazcıkta olsa ingilizce bilgisine sahip olmanız gerekmekte aksi taktirde son kullanıcılar için çok zor olacaktır diye düşünüyorum. Lafı uzatmadan nasıl yapacağımıza değinmek istiyorum. Burada Kolluk kuvvetleri, İstihbarat servisleri vb kurumların kullanmış olduğu profesyonel yazılımlar devreye giriyor. Daha önce Bu konuda bir sıkıntı yaşamıştım iş adamı olan bir müşterinin çocukları ekran kilidi değişip şifreyide unutmuşlardı telefon rehberi ise adam için çok önemliydi kilidi çözmek için birçok girişimde bulundum ancak malesef çözüm bulamadım ta ki MAGNET FORENSICS AXIOM programını keşf edip cihazın imajını alana kadar. Ekran kilidini kıramadığım için telefona format attım verileri kurtarırım diye düşündüm ama malesef cihazı rootlamama rağmen veri kurtarmak için kullandığım program cihazı rootlanmamış olarak görüyordu. Bende veri kurtarma işi ile uğraştığım için en son çareyi adli bilişimde kullanılan programlarda aradım ve aradığımı Magnet Forensics axiom da buldum. Bu program oldukça pahalı ve sivil insanlara satılmıyor sadece Kolluk kuvvetlerine satılıyor internetten trial versiyonunu buldum ve formatlamış olduğum cihazdan 30 GB üzerinde imaj aldım. Magnet forensic programı kilitli cihazlardan imaj alma özelliğine de sahip her türlü mobil cihaz ve işletim sistemini destekliyor. Bunun dışında BelkaSoft firmasının da yazılımları var bu firma size 10 günlük deneme için programı veriyor bunun için sitelerinde bulunan formları doldurmanız gerekmekte ve onlara adli bilişimci olduğunuzu ikna etmeniz lazım talepleriniz firma tarafından incelendikten sonra size 10 günlük demo versiyonun download linki gönderiliyor mail olarak. Bu programda oldukça pahalı bana 3000 dolar fiyat teklifi vermişlerdi program ve 2 modül için.

Sizlerde böyle bir durum ile karşılaşır iseniz size tavsiyem eğer bu konularda bilginiz yoksa Ülkemizde Veri kurtarma işini kurumsal olarak yapan firmalar var internetten veri kurtarma kelimesi üzerinden bu firmalara ulaşabilir ve bilgilerinizi kurtarabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

hocam bu program iphone lar içinde geçerli mi?

evet ios cihazlarıda destekliyor.

Peki hocam aklıma takıldı benim, bu program şifreli iphone lardaki verileri alıyorsa, rus elçi suikastinde, suikasti yapan şahıs, iphone kullanıyordu, şifresi bir türlü kırılamamıştı. o nasıl oldu acaba?

tek merak ettiğim şu kıymetli üstadım ; iphone 6, 6s, 7, 8 veya 10 kullanarak, veri güvenliğimizden emin olamıyor muyuz?

değerli vaktinizi ayırarak cevap yazdığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim

Peki hocam aklıma takıldı benim, bu program şifreli iphone lardaki verileri alıyorsa, rus elçi suikastinde, suikasti yapan şahıs, iphone kullanıyordu, şifresi bir türlü kırılamamıştı. o nasıl oldu acaba?

tek merak ettiğim şu kıymetli üstadım ; iphone 6, 6s, 7, 8 veya 10 kullanarak, veri güvenliğimizden emin olamıyor muyuz?

değerli vaktinizi ayırarak cevap yazdığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim

ios cihazından imaj almadım ama imaj alırken ekrandan izin verilmesi gerekiyor ekran kilitli olsa dahi imaj alınabilir bunu yapan cihazlar ve programlar var ancak ios daki olay şu android gibi açık kaynaklı değil tamamen kapalı bir sistem olduğu için imajını dahi almış olsa imajı görüntülemek için cihaza konulan şifreyi bilmen gerekiyor. içeriği aktardığın zaman yine telefondaki gibi görürsün ve şifreyi bilmeden açamazsın
bende iphone kullanıcısıyım bence piyasadaki en güvenli telefonlar veri güvenliğinizden emin olabilirsiniz. Bahs ettiğiniz olaydaki gibi sonucu ölümlü biten adli vakalarda yalnızca üretici firma yardım etmek isterse edebilir şirket politikasına bağlı bir durum. Şüpheli bir durumda el konulan cihazların şifreleri cihaz sahiplerinden alınarak işlem yapılıyor. İster Android İster ios olsun cihazın ekran şifresi sim kartın pin kodu seri numaraları bir etikete yazılarak cihaza yapıştırılıyor.

ios cihazından imaj almadım ama imaj alırken ekrandan izin verilmesi gerekiyor ekran kilitli olsa dahi imaj alınabilir bunu yapan cihazlar ve programlar var ancak ios daki olay şu android gibi açık kaynaklı değil tamamen kapalı bir sistem olduğu için imajını dahi almış olsa imajı görüntülemek için cihaza konulan şifreyi bilmen gerekiyor. içeriği aktardığın zaman yine telefondaki gibi görürsün ve şifreyi bilmeden açamazsın
bende iphone kullanıcısıyım bence piyasadaki en güvenli telefonlar veri güvenliğinizden emin olabilirsiniz. Bahs ettiğiniz olaydaki gibi sonucu ölümlü biten adli vakalarda yalnızca üretici firma yardım etmek isterse edebilir şirket politikasına bağlı bir durum. Şüpheli bir durumda el konulan cihazların şifreleri cihaz sahiplerinden alınarak işlem yapılıyor. İster Android İster ios olsun cihazın ekran şifresi sim kartın pin kodu seri numaraları bir etikete yazılarak cihaza yapıştırılıyor.
değerli tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim değerli hocam

• Beğen
Tepkiler: Cvt
Geri
Üst Alt