IMEI Kayıt Yapılan Cihaz Hakkında Bilgi Verebilirmisiniz ?

• Konbuyu başlatan alisanrkn
  • Başlangıç tarihi
A

alisanrkn

Merhabalar, kısa ve öz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yazmasını rica ediyorum. Bilgisi olmayan arkadaşlar " Öyle duymuştum, böyle duymuştum" diye yorumlar atmasın. Hem ben hemde benim gibi bu konuyu merak eden arkadaşların kafaları karışmasın.

Kısa ve öz;

Yurt dışından getirilen bir telefona IMEI kaydı yapıldıktan sonra en az 3 yıl zorunlu kullanımımız olacağını öğrendim. Peki bu 3 yılın sonunda cihazımı yurt içi kayıtlı gibi satabiliyor muyum ? Cihaz Türk cihazı mı oluyor ? Alan kişide kayıt ettirmek zorunda mı ?

Merhabalar, kısa ve öz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yazmasını rica ediyorum. Bilgisi olmayan arkadaşlar " Öyle duymuştum, böyle duymuştum" diye yorumlar atmasın. Hem ben hemde benim gibi bu konuyu merak eden arkadaşların kafaları karışmasın.

Kısa ve öz;

Yurt dışından getirilen bir telefona IMEI kaydı yapıldıktan sonra en az 3 yıl zorunlu kullanımımız olacağını öğrendim. Peki bu 3 yılın sonunda cihazımı yurt içi kayıtlı gibi satabiliyor muyum ? Cihaz Türk cihazı mı oluyor ? Alan kişide kayıt ettirmek zorunda mı ?
3 yıl sonra istediğiniz gibi satarsınız.​

Değerli mesajınız için teşekkür ederim, peki Cihaz Türk cihazı mı oluyor ? Alan kişide kayıt ettirmek zorunda mı ?

konu basit ve öz alan kişi kapanana kadar kullana bilir ama eğer sağlam repair yapılmışsa kullanır konu net ve açık

Kısa ve öz;

Sevgili @alisanrkn yurt dışından getirmiş olduğunuz cihazı pasaport ile açmanız halinde cihaz pasaport sahibinin T.C kimlik numarasına tanımlı sim kartta çalışır. Sizinde dediğiniz gibi 3 yıl pasaport sahibine ait sim kartta çalışır daha sonra ise tekrar kayıt yapmak gerekmez ve bu cihazı dilediğiniz birisine verebilir yada satabilirsiniz. Cihaz BTK Sisteminde pasaportla kayıtlı cihaz yada yolcu beraberinde getirilen cihaz olarak sistemde görünür. İmeisi çalınmadığı müddetçe kayıt konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

3 yıl sonra dilediğin gibi satamazsın o hatlarla kullanmak zorundasın temlikli alınan cihazlar taksidi bitince serbesttir. pasaport kayıtlılar değil.
Baktım şimdi pek birşey bulamadım. Mevzuata iyice bakmak lazım.​

Kısa ve öz;

Tabiki cihaz enbaşta türkiye kullanıma açılmış oluyor sadece 3 yıl ilk kayıt yapan kişi kullanmak zorunda 3 yıl sonunda değişen birşey yok cihaz yine türkiye cihazı ve isteyen herkes kullanabilir hat zorunluluğu kalkmış oluyor.

Tabiki cihaz enbaşta türkiye kullanıma açılmış oluyor sadece 3 yıl ilk kayıt yapan kişi kullanmak zorunda 3 yıl sonunda değişen birşey yok cihaz yine türkiye cihazı ve isteyen herkes kullanabilir hat zorunluluğu kalkmış oluyor.
Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir. . Bu düzenleme çerçevesinde cihaz kaydı yapılan cihazın, sadece kayıt yaptıran pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM hatlarıyla kullanabileceğinden kayıt hakkının bir başkasına devredilmesi mümkün olmamaktadır. kısaca pasaport kaydında o hatlarla birlikte kullanma zorunluluğu vardır. 3 yıl sonunda o zorunluluk kalkmamaktadır. sadece hat üzerine alınan hatlarda henüz başlamadı ama başlayınca sadece onlarda taksit bitince serbest kalacaktır.

Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 3 yılda 1 cihaz getirebilmektedir. . Bu düzenleme çerçevesinde cihaz kaydı yapılan cihazın, sadece kayıt yaptıran pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM hatlarıyla kullanabileceğinden kayıt hakkının bir başkasına devredilmesi mümkün olmamaktadır. kısaca pasaport kaydında o hatlarla birlikte kullanma zorunluluğu vardır. 3 yıl sonunda o zorunluluk kalkmamaktadır. sadece hat üzerine alınan hatlarda henüz başlamadı ama başlayınca sadece onlarda taksit bitince serbest kalacaktır.
bu yasa iptal edildi btkyı ararsanız gerekli açıklama yapılır başa çıkamadı kimse bu olayla sadece 3 yıl pasaport sahibi kullanmak zorunda sonra istediği kişiye hediye edilbilir.

Hepinize değerli yorumları için teşekkür ederim sanırım biraz bilgi kirliliği var biraz karışıklık söz konusu, BTK arayıp net bir cevap almak en iyisi. <3 Ama çoğunluğun söylediği gibi banada 3 yıl sonra satılıp yada hediye edilebilir herhangi birisine gibi geliyor..

Geri
Üst Alt