Bilgi IMEI Numarası Nedir, Ne işe Yarar?

braveturks

Üye
International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmış halidir.
Türkçe: Uluslararası Mobil Cihaz Kodu. Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Tıpkı TC Kimlik Numaralarının sahip olduğu işleve sahiptirler. Yani birbirinin tıpatıp aynısı olan telefonları IMEI numarası sayesinden birbirinden kesin ve net olarak ayırt edebiliriz.
Ayrıca şebeke alan ve ağ üzerinden görüşme yapan her cihazın IMEI numarası GSM Operatörleri tarafından loglanır. Bu sayede mobil cihazlar ile yapılan her görüşmenin her işlemin birer log kaydı IMEI numarası esas alınarak tutulur.
IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?
illustration1.png

*#06# tuşlayarak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.
Ülkemizde IMEI numarası telefonların ağa bağlanıp şebeke vermesi açısından çok önemlidir. "Ağda kayıtlı değil" hatası IMEI numaranızın sistemde kayıtlı olmadığ anlamına gelmektedir.

IMEI Numaramı Nasıl Sorguyabilirim?
IMEI Sorgulama adresini ziyaret ederek IMEI numaranızı sorgulayabilirsiniz.
Dikkat !!! IMEI numarasını sorguladığınız zaman ekranda sorguladığınız cihazın marka ve modeli yazar. Eğer sorgu sayfasında yazan marka ve model ile sizin telefonunuzun marka ve modeli birbirini tutmuyorsa cihazınıza IMEI atılmış demektir.

IMEI Atmak Ne Demek? Ülkemizde mobil cihazların IMEI numaralarını değiştirmek, klonlamak yasal değildir. IMEI atmak en kaba tabiriyle ağda kayıtlı olmayan bir cihaza ağda kayıtlı başka bir cihazın IMEI numarasını aktarmaktır.

IMEI numarası kullanarak cihazın garanti durumunu hangi ülkeye ait olduğunu öğrenbilirsiniz.
IMEI INFO: IMEI numarası kullanarak cihazınız hakkında daha fazla bilgi almak için kullanabileceğiniz bir site. [/u]

Moderatör tarafında düzenlendi:
imelim gozukmuyor nasil geri getirebilirim samsung a9

Kısa bir bilgi vereyim. Kayıt ücreti yılbaşından itibaren 1.870 lira oluyor. İkincisi ise daha önemli. İmei işlemi yapan arkadaşlara tavsiyem, bu işi yapmayın bence. Yaptığınız işlemlerde eğer yazılan seri klona düşerse, sistem direk çalıntı imei olarak raporluyor. Savcı her iki cihaz kullanıcısın da çağırıyor ve işlemi nerede yaptırdığını soruyor. Sonucu artık söylemeyim. Tavsiyem yasal olmayan bu işi yapmayın. Şifre açmak ve box harici yazılım atmak yasal. Ama box yazılımları ile atılan yazılım yasal değil maalesef. Burada size hatırlatıcı bilgi vermek istedim. Aldığım duyumlar bunlar. Hayırlı işler.

bende eski kullanmadığım telefonun imeisini atacağım kulladığım telefon samsung a9 çok uğraştım birtürlü atamadım bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş varsa minnettar kalırım

bende eski kullanmadığım telefonun imeisini atacağım kulladığım telefon samsung a9 çok uğraştım birtürlü atamadım bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş varsa minnettar kalırım
İkametiniz nerede

bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Geri
Üst Alt