Bilgi Kuantum İşlemci Nedir

odunbey

sᴜᴘᴘᴏʀᴛ
Genel Moderator
Kuantum işlemcileri duymuşsunuzdur
Bildiğiniz bilgilere pek girmek istemiyorum birkaç tane fikir tanımını yazacağım
Onlar adınada bilgi vereceğim tabi
Kuantum düzeyinde işlem şu anlama gelir elinizde ihtimallerle dolu bir veri vardır
ve siz bu veriyi manipüle ederek bu ihtimalleri bir yere sıkıştırarak ve birbirlerini etkileyerek
ihtimallerini artırıp azaltırsanız elinize doğru veriye ulaşacak olaylar geçer
bu ihtimalleri kesinliğine kadar artırabilirsiniz neredeyse kesin olacak kadar
veya neredeyse olmayacak kadarda azaltabilirsiniz.
Bizim kullandığımız günümüz işlemciler ihtimalleri 1 ve 0 arasında değerlendirir Kuantum işlemciler bu 1 ve 0 'ın dışına çıkar bu iki ihtimalden fazla sonuç çıkarabilir örneğin 1 ve 3 ihtimali doğurabilir
Peki Kuantum işlemciler ne işe yarar günümüz için pek bir işe yaradıkları söylenemez
aslında bakarsanız araştırma konusunda bir işe yarıyor aynı zamanda
ileride gerçekten iyi ve hızlı Kuantum bilgisayarlar yapılırsa o bilgisayarlarda çalışacak yazılımcıların
çalışacağı arayüzler ve yazılımlar tasarlanıyor şuan
Kuantum bilgisayarlarda çok yüksek miktardaki veriyi işleyebiliriz örneğin çok fazla fotoğrafın içerisinden
istediğimiz bir fotoğrafı inanılmaz hızlarda bulabiliriz
Çok fazla video görüntüsü içerisinden bir yüzü tanıyabiliriz veya çok fazla telefon konuşması içerisinden bir kelimeyi yüksek hızlarda aratabiliriz
Benim sizler için hazırlayıp paylaşmış olduğum videolar 720 pixel fakat günümüzde youtubede 4k videolarda paylaşılıyor bu 4k veri benim paylaştıklarımın neredeyse 4 katıdır bunu işlemek ve anlamak için Kuantum işlemciler devreye girer 4k videolar içerisinden örneğin benim videolarım içerisinde bir toolun menü içerisinde yazan bir sayıyı aratırsınız bu işlem saniyeler sürer
öyleki toplamda içerisindeki tuttuğu verinin sayılarını milyarlara kat trilyonlara ulaştırabiliriz
bir imei numarasının RSA ile şifrelenmiş certini saniyeler içinde hesaplayıp oluşturabilir
ve bu certi imei onarımı yapılmayan cihazınıza atabilirsiniz :D
Başka ne yapabiliriz şifreleri çözebiliriz bu şifrelerden kastım 16 haneli cart curt karmaşasına sahip şifreler değil bunlardan bahsetmiyorum bile :D
bu sayıları asal çarpanlarına ayırabilmek için çok fazla işlemci gücü gerekiyor
herhangi bir şifreyi misal bu foruma girmek için kullandığınız şifreyi normal bilgisayarlarda çözmemiz yıllar alıyor
fakat Kuantum bilgisayarları ile bu çok hızlı gerçekleşiyor çünkü dediğim gibi yüksek sayıda veriyi bir kerede işleyebiliyorlar
dünyanın en zengin şirketleri arasında olan Amazon bu servetini kitap veya ne bileyim kindle satarak elde etmedi tabi
server satarak elde etti bu serverların daha hızlı çalışması için yine bu işlemcilere muhtacız
fakat Kuantum işlemcilerinin önünde önemli bir sorunda var bizler işemciye qbit'i eklediğimizde yani bit'in diğer alternatifi daha çok veriyi bir kerede işleme yeteneği olan süper pozisyonda parçacıkları tutan birlgisayar parçası dediğimiz qbit'i ekleğimizde
Kuantum işlemcilerin hata oluşturma kat sayıları normal günümüz işlemcilerin çok üstünde oluyor
yani bir Kuantum işlemci çalışırken çok fazla hata yapıyor ve bu hataları denetlemek için bir Kuantum sistemi daha gerekiyor
içerisinde Kuantum işlemci bulundurmayan fakat Kuantum işlemcileri simule edecek şekilde çalışan klasik işlemciler bulunduran bir sistem bu
qbit sayısını arttırdığımız için bu hatalar exponansiyel olarak artıyor ve nihayetinde Kuantum işlemcisinin
kendisinden daha karmaşık bir hata ayıklama sistemi gerçekleştirmemiz gerekiyor bu çok saçma bir hal aliyor
bu yüzden farklı daha gelişmiş teknolojiler kullanmamız lazım
Kuantum işlemciler hata veriyorlar çünkü bu onların temelde yanlış olmalarından kaynaklanmıyor
çevresel etkenlerden çok rahat etkilendikleri için manyetizma ve özellikle ısıdan etkilenerek süper pozisyon durumundaki parçacıkların bu özellikleri yitiriliyor ve dalga fonksiyonları çöktüğü için kullanılmaz hale geliyorlar bunada biz hata diyoruz
dış etkenlerden daha az etkilenen qbit'ler geliştirilirse işte ancak ozaman önümüzde Kuantum işlemcileri kullanmamız için bir gelecek olur

IBM'in Kuantum bir bilgisayarı var hatta bunu sizin kullanmanıza olanak sağlıyor BURADAN kayıt olup kullanma şansınız var
fakat sırada biraz bekletiyor bilginiz olsun 40 dakika falan bekledim :D
bir oyun kodu ekleyip test etme fırsatı buldum
kupa kızını bul oyunu asağıdaki şemada gösterdiğim gibi
kapalı 4 karttan kupa kızını tek denemede neredeyse %75 oranında hangi kartta olduğunu buluyor
Adsız.png

Kuantum işlemcileri duymuşsunuzdur
bildiğiniz bilgilere pek girmek istemiyorum birkaç tane fikir tanımını yazacağım
onlar adınada bilgi vereceği tabi
Kuantum düzeyinde işlem şu anlama gelir elinizde ihtimallerle dolu bir veri vardır
ve siz bu veriyi manipüle ederek bu ihtimalleri bir yere sıkıştırarak ve birbirlerini etkileyerek
ihtimallerini artırıp azaltırsanız elinize doğru veriye ulaşacak olaylar geçer
bu ihtimalleri kesinliğine kadar artırabilirsiniz neredeyse kesin olacak kadar
veya neredeyse olmayacak kadarda azaltabilirsiniz
bizim kullandığımız günümüz işlemciler ihtimalleri 1 ve 0 arasında değerlendirir Kuantum işlemciler bu 1 ve 0 'ın dışına çıkar bu iki ihtimalden fazla sonuç çıkarabilir örneğin 1 ve 3 ihtimali doğurabilir
peki Kuantum işlemciler ne işe yarar günümüz için pek bir işe yaradıkları söylenemez
aslında bakarsanız araştırma konusunda bir işe yarıyor aynı zamanda
ileride gerçekten iyi ve hızlı Kuantum bilgisayarlar yapılırsa o bilgisayarlarda çalışacak yazılımcıların
çalışacağı arayüzler ve yazılımlar tasarlanıyor şuan
Kuantum bilgisayarlarda çok yüksek miktardaki veriyi işleyebiliriz örneğin çok fazla fotoğrafın içerisinden
istediğimiz bir fotoğrafı inanılmaz hızlarda bulabiliriz
çok fazla video görüntüsü içerisinden bir yüzü tanıyabiliriz veya çok fazla telefon konuşması içerisinden bir kelimeyi yüksek hızlarda aratabiliriz
benim sizler için hazırlayıp paylaşmış olduğum videolar 720 pixel fakat günümüzde youtubede 4k videolarda paylaşılıyor bu 4k veri benim paylaştıklarımın neredeyse 4 katıdır bunu işlemek ve anlamak için Kuantum işlemciler devreye girer 4k videolar içerisinden örneğin benim videolarım içerisinde bir toolun menü içerisinde yazan bir sayıyı aratırsınız bu işlem saniyeler sürer
öyleki toplamda içerisindeki tuttuğu verinin sayılarını milyarlara kat trilyonlara ulaştırabiliriz
bir imei numarasının RSA ile şifrelenmiş certini saniyeler içinde hesaplayıp oluşturabilir
ve bu certi imei onarımı yapılmayan cihazınıza atabilirsiniz :D
başka ne yapabiliriz şifreleri çözebiliriz bu şifrelerden kastım 16 haneli cart curt karmaşasına sahip şifreler değil bunlardan bahsetmiyorum bile :D
bu sayıları asal çarpanlarına ayırabilmek için çok fazla işlemci gücü gerekiyor
herhangi bir şifreyi misal bu foruma girmek için kullandığınız şifreyi normal bilgisayarlarda çözmemiz yıllar alıyor
fakat Kuantum bilgisayarları ile bu çok hızlı gerçekleşiyor çünkü dediğim gibi yüksek sayıda veriyi bir kerede işleyebiliyorlar
dünyanın en zengin şirketleri arasında olan Amazon bu servetini kitap veya ne bileyim kindle satarak elde etmedi tabi
server satarak elde etti bu serverların daha hızlı çalışması için yine bu işlemcilere muhtacız
fakat Kuantum işlemcilerinin önünde önemli bir sorunda var bizler işemciye qbit'i eklediğimizde yani bit'in diğer alternatifi daha çok veriyi bir kerede işleme yeteneği olan süper pozisyonda parçacıkları tutan birlgisayar parçası dediğimiz qbit'i ekleğimizde
Kuantum işlemcilerin hata oluşturma kat sayıları normal günümüz işlemcilerin çok üstünde oluyor
yani bir Kuantum işlemci çalışırken çok fazla hata yapıyor ve bu hataları denetlemek için bir Kuantum sistemi daha gerekiyor
içerisinde Kuantum işlemci bulundurmayan fakat Kuantum işlemcileri simule edecek şekilde çalışan klasik işlemciler bulunduran bir sistem bu
qbit sayısını arttırdığımız için bu hatalar exponansiyel olarak artıyor ve nihayetinde Kuantum işlemcisinin
kendisinden daha karmaşık bir hata ayıklama sistemi gerçekleştirmemiz gerekiyor bu çok saçma bir hal aliyor
bu yüzden farklı daha gelişmiş teknolojiler kullanmamız lazım
Kuantum işlemciler hata veriyorlar çünkü bu onların temelde yanlış olmalarından kaynaklanmıyor
çevresel etkenlerden çok rahat etkilendikleri için manyetizma ve özellikle ısıdan etkilenerek süper pozisyon durumundaki parçacıkların bu özellikleri yitiriliyor ve dalga fonksiyonları çöktüğü için kullanılmaz hale geliyorlar bunada biz hata diyoruz
dış etkenlerden daha az etkilenen qbit'ler geliştirilirse işte ancak ozaman önümüzde Kuantum işlemcileri kullanmamız için bir gelecek olur

IBM'in Kuantum bir bilgisayarı var hatta bunu sizin kullanmanıza olanak sağlıyor BURADAN kayıt olup kullanma şansınız var
fakat sırada biraz bekletiyor bilginiz olsun 40 dakika falan bekledim :D
bir oyun kodu ekleyip test etme fırsatı buldum
kupa kızını bul oyunu asağıdaki şemada gösterdiğim gibi
kapalı 4 karttan kupa kızını tek denemede neredeyse %75 oranında hangi kartta olduğunu buluyor
Ekli dosyayı görüntüle 3136

Lütfen Konu Acarken Actığınız Konulara Özen Gösterin Ustam...!

Geri
Üst Alt