Yardım Samsung Galaxy A20 SM-A205F Bootloop ve Download Mode Siyah Ekran Sorunu

mtchannel

Üye
öncelikle herkese merhabalar. yeni üye oldum. şimdiden tanıştığımıza memnun oldum herkesle.
şimdi gelelim konumuza.
telefon teknik özellikleri.
a205f (u1) (download mode'de yazıyor)
firmware : a205fxxsbcwc4 (her zaman samfw'den indirip kurduğum firmware sorunsuz)
rootlu

peki sorun ne?
öncelikle yaptığım hatadan bahsedeyim hemen.
telefon rootlu olduğu için bilirsiniz'ki açılışta ünlemli hata benzeri bir şey gösterir sonra telefon açılır. bende xda forumunda gezinirken param.bin dosyasında açılış kapanış ve rootladıktan sonraki ekran resimlerini gösteren görsellerin olduğunu öğrendim. hemen işe koyuldum. orjinal firmwareden bl dosyasının içindeki param.bin dosyasını 7zip ile açtım ve içindeki "booting_warning.jpg - svb_orange.jpg" resimlerini paint yardımı ile içini siyaha boyadım. sonra param.bin dosyasını tar'a çevirip odin yardımıyla bl bölümünden flashladım. telefonu yeniden başlattım ve tam istediğim gibi artık o yazılar gözükmüyor siyah resim görüyordum. telefon tamamen sorunsuz açılıp kapattım test ettim. herşeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra yine "booting_warning.jpg - svb_orange.jpg" resim dosyalarını bu sefer photoshop ile kendi logomu koyacak şekilde düzenledim. ancak tek unuttuğum şey çözünürlüğü bir milim fazla ayarlamışım. tabi farkında değilim. odinle yeni hazırladığım resimleri (param.bin) flash ederken tam start'a bastım bastığım an arkada photoshop açıktı çözünürlüğün yanlış olduğunu görmemle starta basmam bir oldu. hata yaptığımı fark ettim ancak geç kalmıştım.

telefon son durumu nedir?
şu anda telefon kendi kendine devamlı bootloop yapıyor. download mode'ye geçmek için ses kısma ve açmaya aynı anda basıp usb kabloyu takıyorum. sonra ekran simsiyah kalıyor. forum sayfalarındaki tüm kombinasyonları denedim. hatta şarjı full olduğu için 3 gün bitmesini bekledim bu sabah bitti. download modunu denedim ama maalesef siyah ekranda takılıp kalıyor. tuşlardan elimi çekersem bootloop'a devam ediyor. daha önce c9 pro'da aynı durum birebir başıma gelmişti. ancak onu 2 dk boyunca download mode tuşlarına basık tutarak çözmüştüm ancak bu kesinlikle download modeye geçmiyor. bilgisayar hiç bir şekilde tanımıyor. adb - fastboot - odin vb. hiç bir şekilde tanımıyor. telefoncu arkadaşlarımda box cihazları vardı onlarda görmüyor. hatta bana dedilerki download moduna geçmediği için box cihazıyla yazılım atamıyoruz dediler. bende dedimki zaten download moduna geçse odinle çakacağım dedim. sende haklısın dediler. oturtuduğum yerde kaç tane telefoncu gezdiysem herkesde aynı malzemeler mevcut hatta jtag yapabilecek birilerini aradım sadece iranlı birinde bulduk oda benden 10 gün süre istedi %90 olabilir olmayabilirde dedi. fiyatı aşırı yüksek çekti. yani telefon parası kadar istedi desem yeridir.

siz profesyonel arkadaşlardan istediğim;
1-) benim durumum jtag ilemi çözülürmü ?
2-) bilmediğim gizli bir kombinasyon varmı ?
3-) sadece bilgisayar ve usb kablo ile çözümü varmı ?

sizlere detaylıca sorunumu anlattım. anlatamadığım bir durum varsa sorabilirsiniz. umarım yardımcı olabilirsiniz arkadaşlar.
şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba. Öncelikle sorununuzu gayet açık ve net şekilde tek mesajda belirmişsiniz. Konu açarken başlığa da özen gösterelim. Teşekkürler
Cihazınız a205fxxsbcwc4 U11 oluyor
Daha önce bende param editledim farklı ölçeklerle de yapmıştım fakat bu sorunu hiç yaşamamıştım.
USB jig ile download mode denemek lazım belki bir ihtimal moda alabilir.
Ses tuşlarından birinin bozulma ihtimali de var ona da bir bakmanızı tavsiye ederim.
Jtag başarılı olursa kesinlikle çözülür ama telefon çöp olma riski de var.
Malesef başka bir kombinasyon yok. Recovery moda girebilyseydiniz oradan download moda alaiblirdiniz.

@adnanmirsad56 merhabalar.
başlık atma konusunda biraz acele davrandım. inşallah bir daha telefon sorun çıkarmazda konu açmak zorunda kalmam :)
U11 konusunda ise şöyle diyim. daha önce telefonun çalıştığı sıralarda :) download mode'ye girdiğimde (U1) yazıyordu android sürümüde 11R idi. gördüğüm bu. ancak bir şeyler yanlış yüklenip sizin dediğiniz gibi 11 olması gerekiyorsa o ayrı bir mevzu. belkide bu siyah ekran sorunu U11 olması gerekirken U1 olmasından kaynaklanabilirmi acaba ?
telefon usb-c olmasından kaynaklı telefon teknik servisçilerde sadece micro usb jig var. onuda çevirici aparat ile çevirip taktılar telefonuma ama bir tepki vermedi maalesef. hiç bir şey takılı değilmiş gibi davrandı ve bootloop etmeye devam etti.
ses tuşlarına gelicek olursak. telefon neredeyse sıfır kadar temiz diyebilirim ve tuşlar videoda görüldüğü gibi aktif çalışıyor tüm tuşlar.
en önemli konuya değinmişsiniz jtag. evet bulunduğum yerde 200 tl'ye jtag atarım diyen birini dün öğleden sonra buldum. pazartesi getir sabahtan halledelim dedi. daha önce bulduğum iranlı arkadaş 10 gün süre ver dedi ve çok faiş bir para istedi. bu yeni bulduğum arkadaş ise aynı gün içinde yaparım dedi ve 200 tl dedi. bu yeni kişiyi esnaf telefonculara sordum soruşturdum çoğu telefoncu teknik servis işlerini bu arkadaşa götürdüklerini ve memnun kaldıklarını söylediler. vallaha bilmiyorum biri 10 gün bekle yüksek para alırım dedi, biri aynı gün olur 200 tl olur dedi. kafam karışmadı değil açıkcası. gerçi serbest piyasa bu iş ama kafam karmakarışık oldu.
internetten anakart aradım ancak ekranı kasası sıkıntılı sadece anakartı sağlam bulsak bile telefonun yarı fiyatını istiyorlar.
kombinasyon konusu üzdü. keşke bir çıkış yolu bulabilseydik.
şimdi sizlere youtube video linki bırakacağım yaşadığım sorun hakkında. sözel olarak zaten anlamışsınız fazlasıyla ancak belki video bir şeyler değiştirebilir :(

Dipnot: peki bana kesinlikle yapabilirim diyebilecek bir arkadaşımız varmı aramızda? telefon durumunu gördünüz. uzaktan kurtarma olma şansı yok anladığım kadarıyla. gerekirse telefonu kargolarım sorun olmaz. yardım bekliyorum sizlerden. (telefon şimdiye kadar kimse tarafından sökülmedi, sadece usb ile işlem yapılmaya çalışıldı.)

link :

@adnanmirsad56 merhabalar.
başlık atma konusunda biraz acele davrandım. inşallah bir daha telefon sorun çıkarmazda konu açmak zorunda kalmam :)
U11 konusunda ise şöyle diyim. daha önce telefonun çalıştığı sıralarda :) download mode'ye girdiğimde (U1) yazıyordu android sürümüde 11R idi. gördüğüm bu. ancak bir şeyler yanlış yüklenip sizin dediğiniz gibi 11 olması gerekiyorsa o ayrı bir mevzu. belkide bu siyah ekran sorunu U11 olması gerekirken U1 olmasından kaynaklanabilirmi acaba ?
telefon usb-c olmasından kaynaklı telefon teknik servisçilerde sadece micro usb jig var. onuda çevirici aparat ile çevirip taktılar telefonuma ama bir tepki vermedi maalesef. hiç bir şey takılı değilmiş gibi davrandı ve bootloop etmeye devam etti.
ses tuşlarına gelicek olursak. telefon neredeyse sıfır kadar temiz diyebilirim ve tuşlar videoda görüldüğü gibi aktif çalışıyor tüm tuşlar.
en önemli konuya değinmişsiniz jtag. evet bulunduğum yerde 200 tl'ye jtag atarım diyen birini dün öğleden sonra buldum. pazartesi getir sabahtan halledelim dedi. daha önce bulduğum iranlı arkadaş 10 gün süre ver dedi ve çok faiş bir para istedi. bu yeni bulduğum arkadaş ise aynı gün içinde yaparım dedi ve 200 tl dedi. bu yeni kişiyi esnaf telefonculara sordum soruşturdum çoğu telefoncu teknik servis işlerini bu arkadaşa götürdüklerini ve memnun kaldıklarını söylediler. vallaha bilmiyorum biri 10 gün bekle yüksek para alırım dedi, biri aynı gün olur 200 tl olur dedi. kafam karışmadı değil açıkcası. gerçi serbest piyasa bu iş ama kafam karmakarışık oldu.
internetten anakart aradım ancak ekranı kasası sıkıntılı sadece anakartı sağlam bulsak bile telefonun yarı fiyatını istiyorlar.
kombinasyon konusu üzdü. keşke bir çıkış yolu bulabilseydik.
şimdi sizlere youtube video linki bırakacağım yaşadığım sorun hakkında. sözel olarak zaten anlamışsınız fazlasıyla ancak belki video bir şeyler değiştirebilir :(

Dipnot: peki bana kesinlikle yapabilirim diyebilecek bir arkadaşımız varmı aramızda? telefon durumunu gördünüz. uzaktan kurtarma olma şansı yok anladığım kadarıyla. gerekirse telefonu kargolarım sorun olmaz. yardım bekliyorum sizlerden. (telefon şimdiye kadar kimse tarafından sökülmedi, sadece usb ile işlem yapılmaya çalışıldı.)

link :
Videoyu izledim şimdi. Downlaod moda almaya çalıştığınız zaman siyah ekranda kalıyor ya. O halde iken tuşları bırakıp bir kez ses açmaya basınca downlaod moda almıyor mu yine de. siyah ekranda kalsa bile ?

Jtag işleri biraz sıkıntılı o yüzden mesuliyet almamak için kimseyi öneremiyorum. Büyük ihtimal 200e yaparım diyen kişi belki jtagsız yapabileceğini düşünmüştür.
Jtag işlemivereceğim görseldeki gibi işaretli yerlere yol çekerek yapılabiliyor.

SAMSUNG-SM-A205-F-ISP-PINOUT.png

download modeye geçip siyah ekrana gelince parmaklarımı kaldırdığım anda ( tek tek veya hepsini) hemen reset atıyor. aslında bence telefon download modeye geçmiyor. bize siyah ekrana geçmesiyle bir şey anlatmaya çalışıyor ama anlamadım bir türlü. çünkü download modeye geçen telefon ses kısmaya basmadığın sürece reset atmaz. ses açmaya basınca odine yol verir. ancak bendeki durumda bence download modeye geçmiyor. o siyah ekranın anlamını internette bulamadım. hard brick olduğunu hem düşünüyorum hem düşünmüyorum. açıkcası ben bunu yaptırmak için deneyimli tecrübeli bir esnaf arkadaşa verip adam teli söküp cımbızla bir yeri kısa devre edip odine yol verirse oturur ağlarım :)

peki sizin veya tanıdığınız bir arkadaşınız telefonumu %90'da olsa canladırma şansı varmı kargo ile göndersem.

bana gönderin yaparız site üzerinden numarayla iletişime geçin.

@Negative
şu anda tuşlu telefon kullandığımdan dolayı whatsapp'tan kimseyle iletişim kuramıyorum. ondan dolayı direk iletişim kurabileceğim bir tel no varsa çok makbule geçer.
ayrıca bir kaç sorum olacaktı;
1-) olma olasılığı nedir ?
2-) ortalama fiyat ne olur ?
3-) en kötü ihtimali düşünürsek olmazsa şayet anakart dışındaki tüm parçalar tertemiz. parçaları satın alırmısınız? (telefonun tamamını yani)(fiyatını biçmek size kalmış.anlaşırsak satarım anlaşmazsak geri alırım.amacım telefon olmazsa kargo masrafı çıkarmamak)
özelden veya direk burdan bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.

@Negative
şu anda tuşlu telefon kullandığımdan dolayı whatsapp'tan kimseyle iletişim kuramıyorum. ondan dolayı direk iletişim kurabileceğim bir tel no varsa çok makbule geçer.
ayrıca bir kaç sorum olacaktı;
1-) olma olasılığı nedir ?
2-) ortalama fiyat ne olur ?
3-) en kötü ihtimali düşünürsek olmazsa şayet anakart dışındaki tüm parçalar tertemiz. parçaları satın alırmısınız? (telefonun tamamını yani)(fiyatını biçmek size kalmış.anlaşırsak satarım anlaşmazsak geri alırım.amacım telefon olmazsa kargo masrafı çıkarmamak)
özelden veya direk burdan bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.

Yönetimdeki arkadaşımızla ve sizle site üzerinden özel mesajlaşma başlattım.

Geri
Üst Alt