Sizce Telefon Root Yapılmalı mı?

DeLiGeNnC

Üye
Merhaba Arkadaşlar, ben Samsung C7 kullanıcısıyım. Telefonun garantisi yok zaten telefondan da memnunum ancak gerek kendi has özellikleri gerekse reklamlar v.s telefonu kullanırken çok canımı sıkıyor. Ben ise bu uygulamaları düzenleme ve telefon üzerindeki erişebileceğim sınırlarını açıkçası merak ettiğim için kurcalamak istiyorum kontrollü bir şekilde :). Benim gibi düşünen bazı arkadaşlarında olabileceğini düşündüğüm için buradaki değerli ustalara bu konuda ki fikirlerini ve önerilerini sunmaları ve kullanıcıları doğru şekilde yönlendirmeleri için bir imkan ve kafasında soru işaretleri olanlar için de bir rehber niteliğinde bilgi paylaşımı sağlanmasını istiyorum.

Telefona kimler Root yüklemeli kimler yüklememeli?

Root ne tür imkanlar getirir ve neleri kısıtlar?

Bu Sorulara tecrübeli arkadaşlar açıklık getirirse sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. :)

Root bence bilen kişi yapmalı bilmeyen kişi uzak durmalıdır.

Root bence bilen kişi yapmalı bilmeyen kişi uzak durmalıdır.

Serdar hocam cevap için teşekkür ederim ama daha aydınlatıcı bilgiler sende mevcuttur diye düşünüyorum. Sağolasın her konuda yardıma yetişiyorsun ama :) Neyi bilen mesela ?

Serdar hocam cevap için teşekkür ederim ama daha aydınlatıcı bilgiler sende mevcuttur diye düşünüyorum. Sağolasın her konuda yardıma yetişiyorsun ama :) Neyi bilen mesela ?
Yani şimdi root olayını araba sürmeye benzetirsek. Arabayı sürmeyi bilen şoför koltuğuna oturmalıdır. Bilmeyen ise uzak durmalıdır.

Root benim için iyidir çünkü ben kullanmayı biliyorum. Ama bilmeyen için kötü sonuçlar doğurur. Yanlış birşey yaparak system dosyasını siler cihazı çökertir.

Çok aktif kullanıcı değil iseniz root yapmanızı tavsiye etmem.
Samsung güvenli klasör shealt ve en önemlisi pass uygulamasını kullanamıyorsunuz.
Benim için büyük sorun. Yinede rootsuz kullanamam :D

Çok aktif kullanıcı değil iseniz root yapmanızı tavsiye etmem.
Samsung güvenli klasör shealt ve en önemlisi pass uygulamasını kullanamıyorsunuz.
Benim için büyük sorun. Yinede rootsuz kullanamam :D
Ben zaten şu haliyle de olsa kullanamıyorum. ROOT ile bunu düzeltemiyormuyuz? Veya alternatif bir uygulamayası yokmu mesela Güvenli klasörün?

Ne roootu kardeşim diyerek konuya eski topraklar gibi giriş yapayım ardından bir yazılımcı olarak nedenini söyleyeyim. Root yani kök sistemin kullanıcı tarafından yanlış işlemler veya kötü niyetli kişiler veya programlar yüzünden çökmesini ve veya hata vermesini engellemek amacıyla koruma altına alınan sistem dosyalarıdır. Bir nevi kapısı kilitli makina dairesi gibi düşünün. Siz cihazı root ettiğinizde bu kapıyı açmış oluyorsunuz. Kapısına da supersu veya superuser uygulamasını koyuyorsunuz. Rootlu boot yüklemek ise kapının her gelene açık olması demektir. Bir işyeriniz olsa kapısının böyle açık olmasını ister misiniz? İstemiyorsanız o zaman üreticinin verdiği Stock room'u kullanmak en iyisi. Mecburiyetten root yapmak başka tabii.

Ne roootu kardeşim diyerek konuya eski topraklar gibi giriş yapayım ardından bir yazılımcı olarak nedenini söyleyeyim. Root yani kök sistemin kullanıcı tarafından yanlış işlemler veya kötü niyetli kişiler veya programlar yüzünden çökmesini ve veya hata vermesini engellemek amacıyla koruma altına alınan sistem dosyalarıdır. Bir nevi kapısı kilitli makina dairesi gibi düşünün. Siz cihazı root ettiğinizde bu kapıyı açmış oluyorsunuz. Kapısına da supersu veya superuser uygulamasını koyuyorsunuz. Rootlu boot yüklemek ise kapının her gelene açık olması demektir. Bir işyeriniz olsa kapısının böyle açık olmasını ister misiniz? İstemiyorsanız o zaman üreticinin verdiği Stock room'u kullanmak en iyisi. Mecburiyetten root yapmak başka tabii.

Peki hocam Root yapılmış bir cihaz üzerinde ne gibi düzenlemeler yapılabilir? Yani mesela aracı bir program ile telefonun tüm içeriğin de değişiklik yapmak mümkün oluyor mu? Veya telefonun standart görüntüleri bir tema gibi düzenleme yapılabilir mi?

Güvenlik konusunu sormaya bile gerek yok zaten tamamen güvenliğini kapatmış oluyoruz sanırım. Böyle durumlarda tedbir alabileceğimiz bir yöntem varmıdır?

Geri
Üst Alt