silivriserdar

Genel Moderator
Merhaba arkadaşlar bu paylaşacağım konuda benimde kendi Bilgisayarımda kullandığım UEFI BİOS Nedir ve Avantajları nelerdir onu anlatacağım.

Unified Extensible Firmware Interface demek olan UEFI, eskimiş olan normal BIOS’tan çok daha gelişmiş bir görünüme sahiptir.

Hatta ilk baktığımızda sanki anakartın içerisinde bir işletim sistemi yüklüymüş ve biz bunu kullanıyormuşuz hissine kapılabiliyoruz.

Aslında UEFI BIOS tek başına gerçek anlamda bir işletim sistemi sayılabilir. Sistemde takılı tüm belleklere erişebiliyorsunuz.

Ayrıca tıpkı bir işletim sistemi gibi boş bir alana ihtiyaç duyuyor. Bu boş alanı ise anakartın üzerindeki OnBoard Flash bellek sayesinde sağlıyor. Teknik ismiyse, EFI System Partition.

Adındaki ”Genişletilebilir” takısından da anlayabileceğimiz gibi yeni modülleri kolaylıkla ekleyebiliyoruz. Bunun içerisine aygıt sürücüleri ve dahili çevre birimleri de dahil.

UEFI BIOS’unuzun ekranında isterseniz farenizin imleciyle dolaşabiliyorsunuz. Dokunmatik bir ekrana sahipseniz bu yol ile arayüzü kontrol edebiliyorsunuz. Eskimiş mavi arayüze sahip BIOS’a göre bu özellik, oldukça heyecan verici.

Ayrıca UEFI sadece üst seviye bilgisayarlar için tasarlanmış bir teknoloji değildir. Orta düzey bilgisayarlar, hatta ARM aygıtlar dahi artık UEFI ile beraber geliyor. Bu bağlamda, hiç kimse gelecekte çıkacak aygıtlarda bu teknolojinin var olmayacağını söyleyemez.

Önemli Not: Dizüstü bilgisayarlarda daha fareyle kontrol tam olarak yaygınlaşmadı. Arayüz olarak halen daha eski BIOS tipi mevcut olabilir. Ama bu BIOS'un UEFI olmadığı anlamına gelmemektedir. Ama Samsung gibi bazı firmalar yine de klavye ile kontrol edilen görsel bir arayüz sunabiliyor.

64 Bit Yapı ile 2TB+ Desteği
2TB üstü verileri adresleyebildiği için artık 2TB+ diskleri bölmeye gerek kalmadan tek parça şeklinde kullanabilme imkanınız var.

Yani verileri bir oraya dağıtma, bir buraya dağıtma devri bitiyor. Ayrıca 64 bit mimari ile daha çok RAM miktarını yönetebilir hale gelmekle beraber, RAM soketine uyan RAM SSD Diskler gibi yeni teknoloji ürünlere destek vermesi de cabası.

Ama bunlar eski BIOS sisteminde desteklenmiyor.

Hazırda Beklet/Uyku Modundan Daha Hızlı Uyanma
Bildiğiniz üzere uyku ve hazırda beklet modlarında normalde sistemi sıfırdan açıp kapatmakla veya uykudan uyandırma arasında neredeyse fark olmazdı.

Bunun sebebi eski BIOS sisteminin bu modlarda bile sıfırdan sistem açılıyormuş gibi donanımları tanımaya ve okumasında yatıyordu.

Ama UEFI ile bu durum ortadan kalkıp, UEFI sayesinde çok daha hızlı ve atik bir şekilde sistemin açılması mümkün kılınıyor. Buna en iyi örnek olarak ise Windows 8'in kapanma ve açılma hızı gösterilebilir.

Ben Windows 10 64 Bit kullanıyorum ve açılma hızı çok iyi derecede. Öyle bekleme vesaire olmadan açılıyor. Benim için en önemli özelliği de bu yönü oldu.

Bilgisayarım UEFI Destekliyor mu?

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt