Çözüldü Xiaomi Mi 6 (sagit) IMEI Repair + Unofficial Bootloader Unlock [UMT Dongle]

hamiz

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda Xiaomi mi 6 sagit Bootloader açma süresini beklemeden nasıl bootloader unlock ile imei repiar yapacağınızı anlatıcam.
Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için elinizde teknik servislerin kullandığı, ücretli olan UMT dongle olması lazım.

Yasal Uyarı: Ülkemizde mobil cihazların imei numarasını değiştirmek yasal değildir. Lütfen orjinal imei kullanınız.

Herşeyden önce diag port açmamız gerekiyor. Fakat cihaz root olmadan ne yazık ki diag port açılamıyor, cihazı rootlamak için ise bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Kilidi açmamız için ise test point gerekeceği için cihazın arka kapağını sökmemiz lazım. Böyle bir zincirleme reaksiyom. Bu işlerde tecrübeniz yok ise hiç uğraşmayın.

-Cihazın fastboot yazılımını buradan
indiriyoruz
-Cihazın arka kapağını sökmemiz gerekiyor
-Test point noktası ile cihazı edl moda alıyoruz. (diğer metodlar işe yaramıyor çok denedim fastboot, edl kablo vs)
-10'dan 8'e düşüreceğimiz için ben kademeli yazılım düşürüyorum. V10-V9-V8 vs. Belki gerekli de değildir
-Cihazı QcFire ile cihaza indirdiğimiz yazılımı yüklüyoruz
-Cihaz açıldığında geliştirici seçeneklerinden oem kilidi ile usb hata ayıklamayı açıyoruz
-Cihazı kapatıp ses kısma + güç tuşu ile Fastboot moda alıyoruz
-Qc Fire 4.7 ile Xiaomi Special Sekmesinden Unlock diyoruz
-Bu aşamada cihaz resetlenecek açıldığında Unlock yazısını görebilirsiniz
-Şimdi cihazı tekrar edl moda alıyoruz
-QC Fire ile Root sekmesini tıklıyoruz
-Cihaz Rootlanmış olarak açılacak
-Açıldığında usb hata ayıklamayı açıp adb'den şu komutu veriyoruz

# adb shell
# su
# setprop sys.usb.config diag,adb

-Bilgisayarımızdan Driver yükleme sesi geldiyse diag açılmıştır
-Şimdi Qpst'yi açıp Filter'dan RF'yi seçip qcn yedeği alıyoruz
-Bu aşamadan önce efs yedeği almak isteyebilirsiniz o size kalmış bişey
-QC fire'dan reset efs yapıyoruz. (ben genelde advanced flasher sekmesinden yapıyorum)
-Cihaz açıldğında tekrar diag açıyoruz
-Qcn'yi editleyip tekrardan qpst'den rf seçili halde bu sefer restore ile geri yüklüyoruz
-Cihazı kapatıp açın ve simkart takıp şebekeyi kontrol edin

İşlem bu kadar.

Bootloader'ı kapatmak, rootlu bırakmak, yazılım sürümü vs sizin tercihinize kalmış.

Geçmiş olsun...​

Moderatör tarafında düzenlendi:
Emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş.​

Paylaşım İcin Teşekrller Ustam

Merhaba arkadaşlar. Bu konuda Xiaomi mi 6 sagit Bootloader açma süresini beklemeden nasıl bootloader unlock ile imei repiar yapacağınızı anlatıcam.

Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için elinizde teknik servislerin kullandığı, ücretli olan UMT dongle olması lazım.

Yasal Uyarı: Ülkemizde mobil cihazların imei numarasını değiştirmek yasal değildir. Lütfen orjinal imei kullanınız.

Herşeyden önce diag port açmamız gerekiyor. Fakat cihaz root olmadan ne yazık ki diag port açılamıyor, cihazı rootlamak için ise bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Kilidi açmamız için ise test point gerekeceği için cihazın arka kapağını sökmemiz lazım. Böyle bir zincirleme reaksiyom. Bu işlerde tecrübeniz yok ise hiç uğraşmayın.

-Cihazın fastboot yazılımını buradan
indiriyoruz

-Cihazın arka kapağını sökmemiz gerekiyor

-Test point noktası ile cihazı edl moda alıyoruz. (diğer metodlar işe yaramıyor çok denedim fastboot, edl kablo vs)

-10'dan 8'e düşüreceğimiz için ben kademeli yazılım düşürüyorum. V10-V9-V8 vs. Belki gerekli de değildir

-Cihazı QcFire ile cihaza indirdiğimiz yazılımı yüklüyoruz

-Cihaz açıldığında geliştirici seçeneklerinden oem kilidi ile usb hata ayıklamayı açıyoruz

-Cihazı kapatıp ses kısma + güç tuşu ile Fastboot moda alıyoruz

-Qc Fire 4.7 ile Xiaomi Special Sekmesinden Unlock diyoruz

-Bu aşamada cihaz resetlenecek açıldığında Unlock yazısını görebilirsiniz

-Şimdi cihazı tekrar edl moda alıyoruz

-QC Fire ile Root sekmesini tıklıyoruz

-Cihaz Rootlanmış olarak açılacak

-Açıldığında usb hata ayıklamayı açıp adb'den şu komutu veriyoruz

# adb shell

# su

# setprop sys.usb.config diag,adb

-Bilgisayarımızdan Driver yükleme sesi geldiyse diag açılmıştır

-Şimdi Qpst'yi açıp Filter'dan RF'yi seçip qcn yedeği alıyoruz

-Bu aşamadan önce efs yedeği almak isteyebilirsiniz o size kalmış bişey

-QC fire'dan reset efs yapıyoruz. (ben genelde advanced flasher sekmesinden yapıyorum)

-Cihaz açıldğında tekrar diag açıyoruz

-Qcn'yi editleyip tekrardan qpst'den rf seçili halde bu sefer restore ile geri yüklüyoruz

-Cihazı kapatıp açın ve simkart takıp şebekeyi kontrol edin

İşlem bu kadar.

Bootloader'ı kapatmak, rootlu bırakmak, yazılım sürümü vs sizin tercihinize kalmış.

Geçmiş olsun...

Hocam bana bu cihazdan repair için geldi, cihaza ne işlem yapılmışsa WIFI MAC, BLUETOOTH MAC adresi ve IMEI gözükmüyor. Null bile değil, bilgi yok diyor. EFS mi uçmuş acaba? Elinizde bu Cihazın EFS yedeği var ise paylaşabilir misiniz lütfen? Elimde UMT tool mevcut. Cihaz unlocked ve Mi 6 Sagit 6/128 modeli.

(Cihaza hem Global hem China stable yükledim, ikisinde de aynı durum. Sorun ROM'dan kaynaklı değil.)

Hocam bana bu cihazdan repair için geldi, cihaza ne işlem yapılmışsa WIFI MAC, BLUETOOTH MAC adresi ve IMEI gözükmüyor. Null bile değil, bilgi yok diyor. EFS mi uçmuş acaba? Elinizde bu Cihazın EFS yedeği var ise paylaşabilir misiniz lütfen? Elimde UMT tool mevcut. Cihaz unlocked ve Mi 6 Sagit 6/128 modeli.

(Cihaza hem Global hem China stable yükledim, ikisinde de aynı durum. Sorun ROM'dan kaynaklı değil.)
Evet efs sorunu gibi görünüyor. qcn'sini bulup repair yap, yine aynı şekilde ise şebeke entegresi de olabilir. Ama önce yazılım dene. Benim efs zaten senin cihaza olmaz. qcn lazım sana akşam müsait olunca atarım buraya

Evet efs sorunu gibi görünüyor. qcn'sini bulup repair yap, yine aynı şekilde ise şebeke entegresi de olabilir. Ama önce yazılım dene. Benim efs zaten senin cihaza olmaz. qcn lazım sana akşam müsait olunca atarım buraya

sağlam QCN vardı, yazdım zaten. Başarıyla tamamlanıyor repair ama hal yine aynı maalesef.

[/Qkonuyu hortlatmak istemem ama aynı sorunu yaşadım ve çözüm olarak eng rom yüklenecek durum aynı ise
twrp reset efs yapılacak yada edl modda reset efs yapılacak
ben her ikisinide yaptım diag mode tuş kombinasyonu çalışmıyor root yükleyip diag mode aktif edip qcfire special bölümünden işlem yapılacak.
not: efs bozuk olunca qpst diag portu tanımıyor veya hata veriyor tüm işlemler umt üzerinden yapılıyor. işlem yapmadan twrp üzerinden efs yedeğinin alınması şiddetle tavsiye olunur.

merhaba
fastboot romu indirdim ama gcfire den nasıl yükletim bunu edl alabiiirm

Geri
Üst Alt