silivriserdar

Genel Moderator
Merhaba arkadaşlar bu konuda yazılım işlerine yeni başlayan arkadaşlara bir kaç naçizane ipucu vereceğim. Özellikle şunu belirtmek isterim ki ben kimseden üstün değilim. Kimseden daha bilgili de değilim. Böyle bir iddiam yok ve olmamıştır. Hala hergün yeni yeni şeyler araştırıp öğreniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Sadece dükkanda bir kaç cihaz yapıp eve gitmiyorum. Bazen sayfalarca makale ve yazılar okuyorum. Sizde böyle yapmaz iseniz geri kalırsınız ve olduğunuz yerde sayarsınız.

Bu paylaşacağım konu da kendi bizzat yaşadığım tecrübelerimdir. Genel anlamda öncelikle benim felsefem bir cihazı yapmaktan önce o cihaza zarar vermemeye çalışmaktır.

Önce cihaza zarar vermemeyi öğrenirsem o cihazı yapabilirim diye düşünürüm. Bu işler ile uğraşacaksanız önce PC bilginizin iyi olması lazım. Çünkü herşeyi PC üzerinden yapacaksınız. Ve PC ile telefon arasında iletişim sorunu vesaire çözüm anlamında da bilgi sahibi olmalısınız.

Cihazla işlem yaparken her zaman aygıt yöneticiniz açık olmalıdır ve cihazınızın PC ile arasında bağlantı sorunu olup olmadığını daima görmelisiniz. USB driver yükleme kaldırma gibi bilgileri öğrenmeniz faydalı olacaktır. Her cihazın usb driverı ayrıdır.

Evet genel olarak açıklamaları yaptık. Ve artık elinize bir cihaz geldi sorunu yazılımsal veya donanımsal olabilir. En başta cihazın hikayesini dinlemek her zaman size bir kaç adım önde adım atmanızı sağlayacaktır.

Sonrasında benim ilgili olduğum alan yazılım olduğu için. Size yazılım konusundan fikirler vermeye çalışacağım.

Cihazın diyelim ki donma kasma veya durduruldu hatası sorunu var. Benim bu ve buna benzer tüm işlemlerde ilk yaptığım cihazın ayarlarına girip cihazın yazılım bilgilerinin resimlerini çekmek oluyor.

Yazılım bilgisi derken cihaza ait tüm yazılım bilgisinden bahsediyorum. Bu bazen recovery moddan aldığım bilgiler olur. Kimi zaman ayarlar, kimi zaman download moddan. Herhangi bir olumsuzluk olursa tekrar üzerindeki yazılımı yüklerim. Eski haline gelmesini sağlarım.

Ayrıca cihazın google'da bir araştırmasını yaparım. Özellikleri nedir, işlemcisi nedir, android sürümü nedir. Ve gene cihaza yapacağım işlem ile ilgili araştırma yaparım. Bazen öyle cihazlar oluyor ki aynı marka model ama işlemci ve android sürümleri tamamen farklıdır.

Ve bazı cihazlar gerçekten belli başlı kronik sorunları olan cihazlardır. Onlarla ilgilide mutlaka işlem yapmadan önce müşteriye bilgi verip müdahale ederim. Örnek LG G3 G4 ve bir çok serileridir. Veya Samsung Galaxy Mega, HTC Desire 820N A51_UL, Huawei G610-U30 bu örnekleri daha çoğaltmak mümkündür.

Diğer bir konu ise imei repair ve patch root işlemlerinde gene yukarıda yazdığım işlemleri yaptıktan sonra ek olarak. Box ile işlem yapılacaksa gerekli yedekleri alırım. Bunlar nelerdir özellikle Samsung cihazlarında EFS yedeğidir. Samsung cihazlarda EFS yedeği almadan işlem yapmam. Xiaomi ve diğer cihazlar içinde bu geçerlidir.

Root konusunda da cihazda mesela cf root attık cihaz çöktü vesaire oldu. Veya android bir cihaz marka önemli değil. Cihaz çökse bile en başta saydığım işlemi yaptığım için cihazın original yazılımını bulup indirip sorunu düzeltme yapabilirim. Ama yazılımı yoksa o zaman elimde yazılım yedekleme aracı varsa yedek alırım. Ama yoksa o cihaza müdahale etmem.

Tabi bu anlattıklarım genel konular her cihazın her markanın ve modelin kendine özgü ayrı ayrı tecrübesi ve işlemleri vardır. En önemlisi çok ama çok dikkat etmemiz lazım. Yaptığımız işlemleri bilerek ve dikkatli şekilde yapmalıyız. Bazen bir konuyu anlamak için 10 kere 100 kere okumak lazım. Hiç bir zaman acele etmeyin ve sakin şekilde işlemleri uygulayın.
Yoksa 20 TL alacağım diye çok yüksek rakamlarda zarara uğrarsınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Artı bilgisayarın düzgün çalıştığından emin olmak lazım. Nasıl emin olabilirim derseniz şöyle. Format atın, gerekli driverları yükleyin, olmazsa olmaz programlarınızı kurun tabii bu arada virüs trojan bulaşmamasına azami özen gösterin. Unutmayın ki piyasada ücretsiz sunulan programların çoğu virüs/trojanlı çıkacaktır. C diskini fazla gereksiz programlar ile doldurmayın. Ne kadar sade olursa o kadar menfaatinize. Hem bilgisayarınız daha hızlı hem daha stabil çalışır. Daha sonra C diskinizin imajını alın ki sürekli format atmak zorunda kalmazsınız. Ne zaman ki bilgisayarınızdan şüphe eder hale geldiniz, önceden aldığınız imajı geri yükleyin yeter. Çok kısa bir sürede format atmış gibi olursunuz.

MIX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Artı bilgisayarın düzgün çalıştığından emin olmak lazım. Nasıl emin olabilirim derseniz şöyle. Format atın, gerekli driverları yükleyin, olmazsa olmaz programlarınızı kurun tabii bu arada virüs trojan bulaşmamasına azami özen gösterin. Unutmayın ki piyasada ücretsiz sunulan programların çoğu virüs/trojanlı çıkacaktır. C diskini fazla gereksiz programlar ile doldurmayın. Ne kadar sade olursa o kadar menfaatinize. Hem bilgisayarınız daha hızlı hem daha stabil çalışır. Daha sonra C diskinizin imajını alın ki sürekli format atmak zorunda kalmazsınız. Ne zaman ki bilgisayarınızdan şüphe eder hale geldiniz, önceden aldığınız imajı geri yükleyin yeter. Çok kısa bir sürede format atmış gibi olursunuz.

MIX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler güzel bir bilgi paylaşımı oldu.

Abi eline sağlık harika bir yazı olmuş :)

emegine sağlık ustam allah razı olsun ustam yedek nasıl alınır

tesekkür ederiz arkadaşım
emegine sağlık allah razı olsun

• Beğen
Tepkiler: Cvt
Peki bu program işinde driverler sorunsuz çalışan bilgisayar sürümü hangisidir örnek win7 mi win10 mu ve bilgisayar kaç ram olmasi yeterli olur

Peki bu program işinde driverler sorunsuz çalışan bilgisayar sürümü hangisidir örnek win7 mi win10 mu ve bilgisayar kaç ram olmasi yeterli olur
Ben winodows 10 8 GB ram olan bir PC kullanıyorum ama Windows 7 4 GB ram de yeter.

Eline Sağlık Usta

Geri
Üst Alt