Bilgi Yeni Yasa ve Klon IMEI Hakkında

• Konbuyu başlatan krkt88
  • Başlangıç tarihi
Olay ne tam olarak çözebilen oldu mu?
Farklı görüşler var ama benim izlenimim bu konuda btk nın çalışması olduğu ve bu işi sonlandıracakları.Yasa da bunu doğruluyor.Devletin ciddi olarak gelire de ihtiyacı var.Dün de tahtakale vs kaçak telefon klon imei ile uğraşanlara baskın yapıldı.Geniş pencereden bakarsak daha iyi okuruz süreci

Farklı görüşler var ama benim izlenimim bu konuda btk nın çalışması olduğu ve bu işi sonlandıracakları.Yasa da bunu doğruluyor.Devletin ciddi olarak gelire de ihtiyacı var.Dün de tahtakale vs kaçak telefon klon imei ile uğraşanlara baskın yapıldı.Geniş pencereden bakarsak daha iyi okuruz süreci
Hocam benim anladığım şu elinde bir telefon var orijinal imeili bir gün bir baktın klona düşmüş böyle olunca gidip 250 liraya sadece kendi adına kayıt ettiriyorsun. İyi de bu zaten yok muydu? Yani rapair edilmiş cihazlarla alakası yok olayın ha o repair edilmiş cihaz da klona düşerse ne olur bilmiyorum ama yine repair yapılabilir sonuçta. Ya da seri numarasından telefonu tespit edip tamamen kapatılır ama bu olasılık yok.

Burayı bir izleyin

Hocam benim anladığım şu elinde bir telefon var orijinal imeili bir gün bir baktın klona düşmüş böyle olunca gidip 250 liraya sadece kendi adına kayıt ettiriyorsun. İyi de bu zaten yok muydu? Yani rapair edilmiş cihazlarla alakası yok olayın ha o repair edilmiş cihaz da klona düşerse ne olur bilmiyorum ama yine repair yapılabilir sonuçta. Ya da seri numarasından telefonu tespit edip tamamen kapatılır ama bu olasılık yok.

Burayı bir izleyin
Benzer videolar izledim.Dediğim gibi btk bu konuda kararlı attığı adımlardan belli.Benim kişisel görüşümdür yasalardan ve gidişattan çıkardığım sonuç bu.Hele ki bundan sonra imkansız denen herşeyi beklerim : (

Tam olarak ne diyor internetim sınırlı şu an açamıyorum : ))
yine ayni modelinkiyi atsan nasil olur acaba onu da tespit ederlermiki ... mesela olu cihaz ama ayni model diyelim ish cok ama cok zor birshey ama varsayalim ... eger boyle birshey olursa klon daha da artar ...

Benzer videolar izledim.Dediğim gibi btk bu konuda kararlı attığı adımlardan belli.Benim kişisel görüşümdür yasalardan ve gidişattan çıkardığım sonuç bu.Hele ki bundan sonra imkansız denen herşeyi beklerim : (

insanları gereksiz yere germe, anladık forumdan kendine prim çıkartıp öne fırlamaya çalışıyorsun... sanki IMEI işleri dünyada bi tek Türkiye de var.. Bildiğim Hindistan'da ve Azerbeycan'da hatta Amerika'da blacklist olayı yüzünden var, bizim altyapımız sanki Türk mühendisler tarafından yapıldıda tespit ediliyor onlarda tespit edilemiyor... Amerikalılar salak, bi tek biz akıllıyız... Düzenleme uygulanınca görürüz el mi yaman bey mi yaman...

Moderatör tarafında düzenlendi:
insanları gereksiz yere germe, anladık forumdan kendine prim çıkartıp öne fırlamaya çalışıyorsun... sanki IMEI işleri dünyada bi tek Türkiye de var.. Bildiğim Hindistan'da ve Azerbeycan'da hatta Amerika'da blacklist olayı yüzünden var, bizim altyapımız sanki Türk mühendisler tarafından yapıldıda tespit ediliyor onlarda tespit edilemiyor... Amerikalılar salak, bi tek biz akıllıyız... Düzenleme uygulanınca görürüz el mi yaman bey mi yaman...
Siz neden sinirlendinizki bu kadar : )

Bence olay dediğim gibi orijinal imeli telefon klona düşerse bu kanun geçerli fakat bu zaten yok muydu? yani zaten operatöre gidip tek hat üzerinden açabiliyorduk (e-devlet de olabili) (ya da yanış hatırlıyorum) diğer yönden tüm klon imei ya repair diyelim bunlar tespit edilip kapatılacaksa zaten neredeyse ülkenin 3te 1 250 tl ödeyecek anlamına gelir bu ama sanmıyorum.

Siz neden sinirlendinizki bu kadar : )

Yıllardır aynı şeyi duymaktan bıktım belki o yüzdendir... Yıllardır bu IMEI konusunda devlet önlem alıcak yok kapanıcak yok yazanlar tespit edilecek yok superman gelicek yok bi box çıkmış hepsini halledecek yalanlarından bıktığım için kızmış olabilirmiyim? 12 senedir hep aynı geyik... birde geyiğin şu kısmı var abi sirkecide bir adam varmış o hepsini yapıyor, mübarek iphone XS'e bile yazıyor... Geyiklerin geyiğinin geyiği, boş muhabbet...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Olay şöyle zaten klon olan cihaz kullanılmaz. Ama bundan sonra 250 TL verirsen kullanırsın diyor devlet.

Yani IMEI repair yapılmış cihaz ile alakası yok. Bundan sonra cihazın klon olduysa gidip devlete 250 TL verirsin açarlar.
aynen katılıyorum serdar hocam arkadaşlar yani klonlanmış imei her 2 cihaza fayda saylamaz farklı imei repair yapıp sorunsuz devam edilebilir aydınlatıcı bilgi icin teşekkürler minnet ve şükranlarımı sunarım

Boş konuşup konu altında artistlik yapma.Konu başlığı tarafıma ait.Kime ne yapılacağına mod lar karar verir işine bak gereksiz polemik yaratma.
Btk da bu yönde çalışmalar olduğuna dair duyumlar aldım doğrudur yada yanlıştır ama eski telefonu yeni imei ye çakma olayına karşı önlem aldıkları artık o kadar bariz ki 7 yıl önce sinde belli süre aktif olmayan telefonları dahi sistemden silmeyi planlıyorlar.Siz hâla felaket tellallığı diyin bu mesajlarını önüne koyup okutacağım sana zamanı gelince

aynen katılıyorum serdar hocam arkadaşlar yani klonlanmış imei her 2 cihaza fayda saylamaz farklı imei repair yapıp sorunsuz devam edilebilir aydınlatıcı bilgi icin teşekkürler minnet ve şükranlarımı sunarım
telefonunuzu 4g de kullanıyorsunuz klon imei 4g yi desteklemiyor.Çat kapattılar o kadar

Benim tahminimc olay şundan ibaret.
Mesela ben s10 aldım garantili cihaz. Cihazım klona düştüğü için kapandı. Bunu tekrar kullanabilmem için cihazımı 250tl ye aktif edecekler.
Ama şöyle birşey var. Bu klonlu cihazı samsunga gidince tek bir numara üzerine açtırıp da kullanabiliyorsun. Daha önce j5 cihazını açtırmıştım bir numara tek kullılıyor başka hatları görmüyor

Benim tahminimc olay şundan ibaret.
Mesela ben s10 aldım garantili cihaz. Cihazım klona düştüğü için kapandı. Bunu tekrar kullanabilmem için cihazımı 250tl ye aktif edecekler.
Ama şöyle birşey var. Bu klonlu cihazı samsunga gidince tek bir numara üzerine açtırıp da kullanabiliyorsun. Daha önce j5 cihazını açtırmıştım bir numara tek kullılıyor başka hatları görmüyor
İnşallah böyledir hocam.Fakat bakıyorsunuz son zamandaki btk vs uygulamalarına 7 yıl muhabbeti, yeni yasa, önceki kayıt yasası yakın zamandaki klon imei kaçak tek baskınları.İnşallah yanılırım mahçup olurum :(

İnşallah böyledir hocam.Fakat bakıyorsunuz son zamandaki btk vs uygulamalarına 7 yıl muhabbeti, yeni yasa, önceki kayıt yasası yakın zamandaki klon imei kaçak tek baskınları.İnşallah yanılırım mahçup olurum :(
Bence Bundan Sonra Hic olamyacak Öyle Şeyler Sonucta Devlet Bundan Artık Para Kazanacak

Şimdi arkadaşlar kafayı çalıştırın klonlanmış cihazı 250 lira verip açtırıyorsan o imei aktif oluyor devletin burda imei değiştricek hali yok ya neyse şimdi benim anladığım 250 lira verdin mi o klon imei açılıcak ee diğer telefonda da çalışıcak imei repair yapan adamım aklınada şöyle bir mantık gelmesi gerekir kendi telefonu nu klonlayıp 250 liraya açtırıp sürekli kendi imei sini yazar sonuçta 250 lira verdi klondan düştü sorun olmıycaktır devlet önünü açıyor galiba imei repair işinin?

70 MİLYON TELEFON MERCEK ALTINDA
Türkiye'de mobil cihaz kayıt sistemine kaydolmadan hiçbir cep telefonu aktif olarak kullanılamıyor. Sistemde ise 270 milyon cep telefonuna ait IMEI numarasının kayıtlı olduğu biliniyor. Kayıtlı 270 milyon cep telefonunun 70 milyonundan 7 yıl ve daha uzun süredir sinyal alınamıyor.

4 AY İÇİNDE İLETİŞİME KAPANACAK
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde (MCKS) kayıtlı olmakla birlikte düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olan cihazlar ile kurumun uluslararası dolaşım hizmetleri çerçevesinde yaptığı düzenlemelere uymayan cihazlara elektronik haberleşme hizmeti verilmesi 4 ay içinde engellenecek.

7 YIL SİNYAL ALINAMAYAN TELEFONUN KAYDI SİLİNECEK
Sisteme kayıtlıyken kesintisiz 7 yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgileri ise kayıtlı olmaktan çıkarılacak. Bu 7 yıllık sürenin hesaplanmasında kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki süre de dikkate alınacak.

klonlu cihazlarin hepsini kapatacaklar bence. eski telefonların imei numaralarınıda silecekler kayıtlardan.

Şimdi arkadaşlar kafayı çalıştırın klonlanmış cihazı 250 lira verip açtırıyorsan o imei aktif oluyor devletin burda imei değiştricek hali yok ya neyse şimdi benim anladığım 250 lira verdin mi o klon imei açılıcak ee diğer telefonda da çalışıcak imei repair yapan adamım aklınada şöyle bir mantık gelmesi gerekir kendi telefonu nu klonlayıp 250 liraya açtırıp sürekli kendi imei sini yazar sonuçta 250 lira verdi klondan düştü sorun olmıycaktır devlet önünü açıyor galiba imei repair işinin?

Çok zekice bravo :D 250 tl'ye açılan imei sadece tek bir hat üzerinde çalışacak.

Geri
Üst Alt