Yurtdışı Telefonlara Dikkat Arkadaşlar

YAZDIKLARIMA KATILIYOR MUSUNUZ

• Kullanılan toplam oy
    9
  • Anket kapatılmış .

dakika91

Üye
Herkese merhaba arkadaşlar,sizinle üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum.Bu bir duyumdan ziyade kendi gözlerimden ortaya çıkan bir sonuç. Yakında her şey daha da kötü olacak. Yurtdışından alınan IMEI repair yapılan tüm telefonlar kapanacak.Şu an böyle bir çalışmanın olduğunu görebiliyorum.Siz , siz olun bu saatten sonra TR garantisi olmayan ürün almayın,aldırtmayın.Ki bu yazdıklarımdan bağımsız olarak ayrıca olayların gelişimi açısından bunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.Öncelikle;

1- İmei harç ücretleri fahiş oranda arttırıldı.(Bir nevi caydırıcı olabilecek düzeyde)
2- Başka pasaporta kayıt etme devri sonra erdi.
3- Bir kaç gün önce 250.000 adet imei repair yapılan yurda kaçak sokulmuş telefonlara EGM tarafından operasyon yapıp el konuldu.Ki bu büyük bir işaret.
4- Kendi pasaportuna kayıt devri başladı ve süre 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.
5- Yurtdışından ürün getirmedeki 22 Euroluk alt sınır tamamen kaldırıldı.Her gelen üründen vergi alınacak.
6 - (Sırakadi)-Tüm IMEI repair yapılan ürünler kapatılıp ya kullanılamaz hale getirilecek ya da resmi yollarla KAYIT altına alınıp burdan yüklü bir miktarda gelir elde edilecek.
7- (Sıradaki) - 4 ay olan hat kullanma süresi 15 gün filan olabilir.

Yukarıda yazdığım maddelerden de görülebileceği gibi bu sektörde vergi kaçakçılığı bazında büyük bir açık ve suistimal söz konusu.Ve devlet şu an tüm çalışmalarını bu yöne dikmiş durumda.Gerçekten büyük çalışmalar yapılıyor. Ve bu çalışmalardan elde edilecek gelirden alınacak vergi inanılmaz boyutlarda. Ki iletişim sektöründeki ÖTV vergisinin artması da buna burdan elde edilicek geliri arttırmaya yönelik bir çalışma. Ayrıca bu nasıl olabilir diye sormayın lütfen. Bunu yapmak çok kolay. Eğer yasal olmayan yollardan telefonunuzun IMEI numarasını değiştirmişseniz ki bu yasal bir suç, büyük ihtimalle bu IMEI numarası eski bir telefona aittir.İnternet erişimi mümkün olmayan bir telefondan internet erişimi yapıldığının anlaşılması üzerine hemen kapatabilirler. 3G-4G servisinin aktif olarak kullandığının fark edilmesi telefonu kapabilirler veya 3g-4g servisini iptal edebilirler.Ki bu durumda elimizdeki telefon ALO demekten başka bir işe yaramayacaktır. IMEI repair yapılan ürünler için hat başına 4 ay olan süreyi 15 güne çekerebilirler ki bu çok kolay. Bir imzaya bakar. Şu an ülke olarak ekonomik boyutta çok zordayız.Ve devletin ilk amacı vergi yönünden zararlı alanları iyileştirmekten geçiyor. Söyleyeceklerim bu kadar .

Şöyle bir durum var ama diyelimki benim imeim farklı yanı redmi note 6 pro kullanırken lg g2 imeisi kullanıyorum. Devlet bunu nasıl farkedecekki?
Telefonun markası v sBilgiler gitmiyor mu karşı tarafa.Mesela aynı pasaporta farklı telefon kaydedemiyorsun.Gsm operatörleri cihazınızın 4g destekleyip desteklemediğini anlayabiliyor ben paket satın alamamıştım yıllar önce.

Telefonun markası v sBilgiler gitmiyor mu karşı tarafa.Mesela aynı pasaporta farklı telefon kaydedemiyorsun.Gsm operatörleri cihazınızın 4g destekleyip desteklemediğini anlayabiliyor ben paket satın alamamıştım yıllar önce.
Bildiğim kadarıyla onların sisteminde LG G2 ye kayıtlıysa telefonun öyle görünüyor sistemlerinde

Bu arada yazdıklarınızla alakalı 3.madde kıstas değil zaten kaçak telefonlar el konması anormal değil ama bende sizin gibi düşünüyorum sırad imei repair yapılan telefonlar var.Bu aradan4 alık süreyi 15 güne düşürebilmeleri zor.Yurt dışında yaşayanlara bunu yapamazlar

Ayrıyeten LG G2 imeisi demişsin.Belki farkedilmeyebilir ama zaten TR garantili ürünle yurtdışı ürün arası fark 500-600 tl civarıdır. Bugun 4G servisi aktif olan en ucuz telefon 300 Tl civarı.200 Tl kar için uğraşılır mı ya da bu riske girmeye değer mi bilmiyorum.Ben olsam girmem.

Ayrıyeten LG G2 imeisi demişsin.Belki farkedilmeyebilir ama zaten TR garantili ürünle yurtdışı ürün arası fark 500-600 tl civarıdır. Bugun 4G servisi aktif olan en ucuz telefon 300 Tl civarı.200 Tl kar için uğraşılır mı ya da bu riske girmeye değer mi bilmiyorum.Ben olsam girmem.
Benim telefonum imeisi resmi yolla kayıtlı :D Ama bilmem biraz tuhaf geldi

Bu arada yazdıklarınızla alakalı 3.madde kıstas değil zaten kaçak telefonlar el konması anormal değil ama bende sizin gibi düşünüyorum sırad imei repair yapılan telefonlar var.Bu aradan4 alık süreyi 15 güne düşürebilmeleri zor.Yurt dışında yaşayanlara bunu yapamazlar
Evet ama en son ne zaman böyle bir haber duydun.Bence kesinlikle tesadüf değil.Önce telefon akışı engellenir,sonra da varolanlar ile ilgili işlem yapılır

Konu dışı örnek vermek gerekirse ne zaman bedelli askerlik çıkarmaya karar verilse,1-2 yıl önceden kimlik kontrolleri sıklaşır,insanlar kontrollere takılıp rahatsız olur,bunun rahatsızlığını hisseder.Bedelli çıkınca da olabilecek maksimum katılım sağlanır.Bu işler böyle. Yoklama kaçağı olduğun için hiç rahatsız edilmezsen niye başvurasınki. Aramızda bedelliye gidenler varsa öncesinden ve sonrasındaki GBT takılma durumunu karşılaştırabilir. Yukarıda yazdığım tüm maddeler tamamen ön hazırlık. Telefonları direkt kapatsalar kayıt ücreti 150 Tl idi. Ama şimdi kapatsalar 613 Tl filan. Belki 6 ay sonra kapatıcaklar tüm hazırlıkları yapıp ve ücret 900 Tl olacak. Her şey elde edilebilecek maksimum gelirle alakalı.

4 aydan 15 güne çok zor.Zaten 3 aydan çıkarıldı.İmei olayında zaten hemfikirim böyle birşey bekliyorum.

Şimdi kafama takıldı. Atıyorum ben telefoncuya gittim bana ikinci el j7 verdi diyelim. Ben de aldım kullanıyorum. Ama cihaz imei repair imiş. Şimdi ben suçlu sayılır mıyım? Atıyorum herhangi bir kontrolde fark edildiği zaman suçlu konumunda olur muyum?

Şimdi kafama takıldı. Atıyorum ben telefoncuya gittim bana ikinci el j7 verdi diyelim. Ben de aldım kullanıyorum. Ama cihaz imei repair imiş. Şimdi ben suçlu sayılır mıyım? Atıyorum herhangi bir kontrolde fark edildiği zaman suçlu konumunda olur muyum?
Mantıken baktığın zmana senin suçun yok. Kimse yoldan geçen vatandaşı tutup da telefonunun sorgusunu yapcam diyemez.
İş senden çıkar telefoncu da biter.

• Beğen
Tepkiler: hvl
Her zaman bir yolu bulunur. Şu an kullanılanlara birşey yapamazlar ama bundan sonrası sorun olabilir.

Hiç belli olmaz bunların işi. Ama yine diyorum bir şey sıfırdan bir kerede bitmez. Örneğin yurtdışı alışveriş sınırı 150 , 75,22 ve sınır kalktı. Belki 1 ay sonra, belki de 1 yıl sonra ama kesinlikle olacak. Ve eski telefonları etkilemicek diye bir şey de yok. Ve eğer etkilerse hiçbir haktan talep edemeyiz.İsterlerse hepsini kapatırlar. En basitinden operatör tarafından bir SMS atılır, onay vermeniz istenir, onay sonucunda yazılım bilgilerine ulaşılıp imei karşılaştırması yapılır. Bugün playstore dan indirdiğiniz sıradan bir uygulama bile telefonun yazılım sürümü, versiyonu, CPU,gpu her şeyi görebiliyoken belki de BTK da böyle bir uygulama geliştirip kullanıcılara indirtip karşılaştırma yapicak. İşinizi sağlama alın diyorum bu saatten sonra ve asla sıfır yurtdışı telefon almayın. İhtimal dahi olsa ki ihtimalden çok daha güçlü görünüyor. 300-400 az vericez diye 2 yıl sonra 800-900 fazladan verme riskine kimse girmesin

Hocam en kötü senaryoya kadar düşünmüşsün pasaport kaydı vs amenna ama imei olayına ihtimal vermiyorum.

Hocam en kötü senaryoya kadar düşünmüşsün pasaport kaydı vs amenna ama imei olayına ihtimal vermiyorum.
: ) Kardeş son yıllarda ihtimal vermediğimiz çoğu şeyin gerçekleştiğini gördük. Seçimlerin iptalinden daha fazla sükse yaratamaz herhalde öyle bir sey olursa

: ) Kardeş son yıllarda ihtimal vermediğimiz çoğu şeyin gerçekleştiğini gördük. Seçimlerin iptalinden daha fazla sükse yaratamaz herhalde öyle bir sey olursa
Herşeyin hayırlısı başka ne denilirki :)

Geri
Üst Alt