Bilgi Android İşletim Sistemi Hakkında Temel Bilgiler ve Gelişimi

Subzorro

Rom Yükleyici
Genel Moderator
piTQX9.png

Mobil cihazlar günümüzde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazlar, insanların günlük yaşam aktivitelerini yapmak için kullandıkları önemli araçlardır. İşletim sistemi de bu cihazların çalışmasında önemli bir role sahiptir. Android işletim sistemi, mobil cihazların popüler işletim sistemlerinden biridir. Bu makale, Android işletim sisteminin tarihi gelişimi, sürüm notları ve temel komutları hakkında bilgi verecektir.

Tarihi Gelişimi

Android işletim sistemi, 2003 yılında kurulan Android Inc. tarafından geliştirildi. 2005 yılında, Google tarafından satın alındı ve 2007 yılında ilk Android işletim sistemi sürümü piyasaya sürüldü. İlk sürüm, Android 1.0 olarak adlandırıldı ve HTC Dream adlı bir akıllı telefonda kullanıldı.

Android 1.0 sürümü, temel özelliklerinin yanı sıra, uygulama mağazası olan Android Market'i de içeriyordu. Ancak, Google'ın uygulama mağazasının adı daha sonra Google Play Store olarak değiştirildi.
Android 1.5 Cupcake, 2009 yılında piyasaya sürülen ilk büyük Android sürümüydü. Bu sürüm, çeşitli özellikler ekledi, örneğin, sanal klavye, animasyonlar, widget'lar ve daha fazlası. Ayrıca, bu sürümün en önemli özelliği, çevrimiçi olarak kullanılabilen ilk Android uygulama mağazası olan Android Market'ti.
Android 2.0/2.1 Eclair, 2009 yılında piyasaya sürüldü ve Android için çoklu dokunmatik ekran desteği, kamera ve galeri uygulaması için yeni özellikler içeriyordu.
Android 2.2 Froyo, 2010 yılında piyasaya sürüldü ve Adobe Flash desteği, WiFi hotspot özelliği ve yüksek hızlı mobil internet (HSPA+) desteği gibi özellikler ekledi.
Android 2.3 Gingerbread, 2010 yılında piyasaya sürüldü ve daha iyi performans, NFC desteği ve video arama özellikleri içeriyordu.
Android 3.0/3.1/3.2 Honeycomb, 2011 yılında piyasaya sürüldü ve tablet cihazları için optimize edildi. Bu sürüm, daha büyük ekranlarda çalışmak için daha iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü ve daha iyi çoklu görev desteği sağladı.
Android 4.0 Ice Cream Sandwich, 2011 yılında piyasaya sürüldü ve hem telefon hem de tablet cihazlarında çalışmak için tasarlandı. Bu sürüm, daha modern bir kullanıcı arayüzü, daha iyi çoklu görev desteği, yüz tanıma ve daha fazlasını içeriyordu.
Android 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean, 2012-2013 yılları arasında piyasaya sürüldü ve daha hızlı performans, daha iyi bildirimler, geliştirilmiş arama özellikleri ve Google Now gibi yeni özellikler içeriyordu.
Android 4.4 KitKat, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve daha düşük donanımlı cihazlarda daha iyi performans, daha iyi çevrimiçi entegrasyon, daha iyi pil ömrü ve daha fazlası gibi yeni özellikler içeriyordu.
Android 5.0/5.1 Lollipop, 2014-2015 yılları arasında piyasaya sürüldü ve daha iyi görsel tasarım, daha iyi bildirimler, daha iyi çoklu görev desteği ve daha fazlasını içeriyordu.
Android 6.0 Marshmallow, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve daha iyi pil yönetimi, daha iyi uygulama izinleri ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 7.0/7.1 Nougat, 2016 yılında piyasaya sürüldü ve daha iyi çoklu görev desteği, yeni emoji'ler ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 8.0/8.1 Oreo, 2017 yılında piyasaya sürüldü ve daha hızlı performans, daha iyi pil yönetimi, daha iyi uyarılar ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 9 Pie, 2018 yılında piyasaya sürüldü ve daha akıllı uygulama önerileri, daha iyi pil yönetimi ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 10, 2019 yılında piyasaya sürüldü ve daha karanlık bir tema, daha iyi hareket navigasyonu, daha iyi gizlilik kontrolleri ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 11, 2020 yılında piyasaya sürüldü ve daha iyi bildirimler, daha iyi ekran kaydı, daha iyi medya kontrolü ve daha fazlası gibi özellikler içeriyordu.
Android 12, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve daha büyük ölçekli tasarım değişiklikleri, daha iyi gizlilik kontrolleri, daha iyi performans ve daha fazlası gibi özellikler içeriyor.

Android işletim sistemi, birçok farklı işlevselliğe sahip kısayollar sunar. Bu kısayollar, kullanıcıların telefonlarını daha hızlı ve kolay bir şekilde kullanmalarına olanak tanır. İşte Android için işe yarar kısayolların bazıları:

1. Ana Ekran Kısayolları: Ana ekran kısayolları, uygulamalara hızlı erişim sağlar. Bu kısayollar, sıkça kullanılan uygulamaları hızlıca açmak için kullanılabilir. Ana ekranda uzun basarak, uygulama simgesini sürükleyerek veya ana ekran menüsünden kısayolu ekleyerek oluşturulabilir.
  2. Bildirim Paneli Kısayolları: Bildirim paneli kısayolları, telefon ayarlarına hızlı erişim sağlar. Bildirim panelini aşağı kaydırarak, hızlı ayarlar menüsüne erişilebilir. Bu menü, Wi-Fi, Bluetooth, mobil veri ve diğer ayarları hızlıca açmak için kullanılabilir.
  3. Kamera Kısayolu: Kamera kısayolu, hızlıca fotoğraf veya video çekmek için kullanılabilir. Cihazın kilidini açmak için ekranı yukarı kaydırarak veya cihazın açılış ekranında kamera simgesine dokunarak erişilebilir.
  4. Ekran Görüntüsü Kısayolu: Ekran görüntüsü kısayolu, cihaz ekranının bir görüntüsünü almak için kullanılabilir. Ekranın üst ve güç düğmelerine aynı anda basarak veya bildirim panelindeki ekran görüntüsü düğmesine dokunarak erişilebilir.
  5. Ses Kısayolları: Ses kısayolları, telefonun ses ayarlarına hızlı erişim sağlar. Cihazın ses düğmelerine basarak veya bildirim panelindeki ses kontrol düğmelerini kullanarak erişilebilir.
  6. Arama Kısayolu: Arama kısayolu, telefon rehberine veya arama ekranına hızlıca erişim sağlar. Ana ekranda uzun basarak veya ana ekran menüsünden kısayolu ekleyerek oluşturulabilir.
  7. Harita Kısayolu: Harita kısayolu, hızlıca bir konum aramak veya yol tarifi almak için kullanılabilir. Ana ekranda uzun basarak veya ana ekran menüsünden kısayolu ekleyerek oluşturulabilir.
  8. Mesajlaşma Kısayolu: Mesajlaşma kısayolu, hızlıca mesajlarınızı kontrol etmek veya yeni bir mesaj oluşturmak için kullanılabilir. Ana ekranda uzun basarak veya ana ekran menüsünden kısayolu ekleyerek oluşturulabilir.

Geri
Üst Alt